Jak na zdravé opalování?

05.05.2024

Opalování, které vás neohrozí a nerozhodí vaše hormony

Letní sezóna pomalu nastává a důkazem toho jsou už rapidně delší a především teplejší prosluněné dny. A protože sluníčko začíná pořádně vystrkovat své paprsky, všichni by se měli podívat na to, jak svou pokožku chránit před škodlivými vlivy UV záření. Opalování je totiž skvělé (nejen chytání bronzu, ale i vitaminu D přírodně a zadarmo!), ale musí se při něm myslet na správnou péči o svou kůži.

Ženy, abyste se vyvarovaly různým problémům spojeným se zanedbanou ochranou pokožky při opalování (au, au spáleniny, či dokonce něco horšího…), potřebujete vybrat správnou (po)opalovací kosmetiku, která se o to postará. 

Krémy na a po opalování určitě nezapomínejte používat! ALE rozhodně dbejte také na to, jaké vybíráte. Některé vám totiž mohou hezky rozházet hormony, a tedy poškodit vaše hormonální zdraví – a po tom snad ani jedna žena netouží.

Kosmetika na opalování musí být netoxická, aby naše zdraví bylo opravdu chráněno
Kosmetika na opalování musí být netoxická, aby naše zdraví bylo opravdu chráněno

Opalování: Co se hodí znát?

Než se však vrhneme do světa výběru vhodné (po)opalovací kosmetiky, připomeneme si pár užitečných faktů:

 • Při pobytu na slunci určitě zohledněte fototyp vaší kůže. Tomu byste měly přizpůsobit délku pobytu na slunci i výběr výše SPF faktoru.

 • Velkou roli hraje i roční období a místo, kde žijete/pobýváte (např. na jaře se člověk spálí snadněji než na konci léta a v místech, kde svítí slunce rovnoměrně po celý rok, je kůže odolnější než v místech, kde slunce svítí méně apod.).

 • Vezměte v potaz také část dne, kdy se nacházíte na slunci (ráno/dopoledne/odpoledne). Přímému slunci se vyvarujte zejména v poledne (cca 11:00–14:00), protože v tu chvíli sluneční paprsky působí nejsilněji.

 • Malé děti by se přímému slunci měly vystavovat co nejméně (kojenci do 1 roku ideálně vůbec).

 • Kromě opalovacích krému se lze chránit také vhodně zvoleným oblečením a doplňky (pokrývka hlavy, oblečení s UV filtry, kvalitní brýle).

 • Mějte na paměti, že UV záření se k vám díky odrazu dostane i ve stínu. Proto ochranu opravdu nepodceňujte ani i při pobytu pod slunečníkem, stromy atd.

 • Možná se teď budete divit, ale na ochranu kůže před škodlivými účinky záření (např. volnými radikály) skvěle napomáhá také strava bohatá na antioxidanty.

Ženy, pamatujte však, že i nadměrná ochrana proti slunci zdraví neprospívá! Slunečním paprskům se proto záměrně nevyhýbejte (jak je již zmíněno, získáte přírodní vitamin D, kterého máme v dnešní době nedostatek), jen myslete na správně zvolenou ochranu své pokožky. A s tou vám dnes poradíme.

UV záření a jeho druhy

Nejprve si prozradíme, co vlastně znamená to UV záření neboli také ultrafialové záření. Jedná se
o lidskému oku neviditelné elektromagnetické záření, jehož přirozený zdroj představuje jediná hvězda naší soustavy – Slunce☀️.

Z hlediska biologických účinků UV záření rozlišujeme 3 druhy:

 • UVA – Tvoří až 99 % UV záření, které dopadá na zemský povrch. Způsobuje stárnutí kůže, vznik vrásek, snížení elasticity kůže, vznik stařeckých a pigmentových skvrn. Proniká nejhlouběji do vrstev kůže, ovlivňuje DNA a může způsobit rakovinotvorné bujení. Ovšem nezpůsobuje běžné barevné opálení kůže.

 • UVB – Pro živé organismy znamená zhoubné záření. Proniká do svrchních vrstev kůže, zodpovídá za spálení pokožky, tvorbu vitaminu D v kůži, ale bohužel velmi přispívá ke vzniku rakoviny kůže a může poškodit DNA. Mimo jiné také poškozuje zrak.

 • UVC – Jedná se o nejnebezpečnější z UV záření, zhoubné pro živé organismy. Protože ho však silně absorbuje atmosféra Země, především ozonová vrstva, takže se na zemský povrch nedostane. Tudíž se mu nemusí při opalování věnovat zvýšená pozornost.

Při vybírání vhodných opalovacích prostředků je tedy podstatné zaměřit se především na ochranu před UVA a UVB zářením.

🩷 Tip: Zajímá vás, jak jste na tom momentálně se svým hormonálním zdravím? Určitě vyzkoušejte tento kvíz.

SPF faktor

Tento faktor všichni známe z obalů opalovacích krémů. Určuje stupeň ochrany zejména proti UVB záření (faktor ochrany proti UVA by měl být na výrobku uveden zvlášť). SPF vlastně udává, kolik UV záření proniká do naší kůže a jak dlouho můžeme při správném nanesení opalovacího krému strávit na slunci, aniž bychom se spálili. Čím vyšší je číslo SPF, tím déle může chránit pokožku před spálením sluncem.

To, jak dlouho krém chrání před spálením konkrétního člověka, úzce souvisí s fototypem jeho kůže.

Příklad: Kůže člověka s nejrozšířenějším fototypem je sama schopna se „chránit“ v průměru 20 minut, takže cca za tuto dobu dojde ke spálení. Pokud tedy k ochraně daný jedinec použije opalovací krém s SPF 15, znamená to, že doba, než dojde ke spálení, se prodlouží na 300 minut = cca 5 hodin (20 minut × 15 SPF).

‼️ POZOR, JE NEZBYTNĚ NUTNÉ NAMAZÁNÍ PRAVIDELNĚ OBNOVOVAT, obvykle cca každé
2 hodiny v závislosti na doporučení výrobce konkrétního krému. 
A tady přichází první kámen úrazu...

Výše SPF faktoru značí dosti matoucí kritérium při výběru vhodného opalovacího krému. Rozdíly mezi množstvím UVB záření, které proniknou do pokožky i přes filtr, jsou totiž
u jednotlivých faktorů téměř zanedbatelné (SPF 50 před 98 %, SPF 30 před 97 % a SPF 15 před 93 %).

Pokud aplikujeme běžné doporučení nátěr pravidelně obnovovat, vyjde z toho SPF faktor 50 jako líbivý tahák na zákazníky. U člověka s nejběžnějším fototypem kůže by totiž SPF 50 chránil kůži po dobu 1 000 minut (20 × 50), což v přepočtu znamená více než 16 hodin! Nejenže se takto dlouhou dobu slunci člověk nevystavuje, ale při zohlednění doporučeného obnovování namazání po každých 2 hodinách je takto vysoký faktor v podstatě zbytečný 🙌.

Aplikace Luvly
Aplikace Luvly

Další zajímavost, jak se na SPF můžete koukat. Údaj o UV poskytuje aplikace počasí v Applu se nachází hned pod informací srážky. 

Složení kosmetiky na opalování

Chemické × Minerální filtry

Při výběru kosmetiky na opalování je hlavní vždy sledovat složení produktů. Vzhledem k tomu, že tyto výrobky si aplikujeme na velkou plochu kůže (u sprejů může také dojít k vdechnutí,
u balzámu na rty pak k olíznutí atd.), a navíc to pravidelně opakujeme (vícekrát denně, několik dní v týdnu apod.), je opravdu nutné, aby obsahovaly pouze zdraví nepoškozující složky.

Chemické filtry

Konvenční opalovací kosmetika obsahuje ve většině případů filtry chemické (nejčastěji oxybenzon, avobenzon, octisalate, oktokrylen, homosalate, octinoxate či jejich kombinace),
v některých výrobcích jsou pak chemické filtry doplněny i o jeden z filtrů minerálních.

Studie prokázaly, že některé chemické filtry fungují jako tzv. endokrinní disruptory (negativně ovlivňují naše hormony) a mohou způsobovat podráždění kůže. Za nejnebezpečnější je v této souvislosti považován oxybenzon, u kterého se také prokázal toxický efekt na korály a jiné vodní organismy (tento problém se týká i dalších látek, nejen oxybenzonu).

Minerální filtry

Bezpečnější variantou se jednoznačně jeví filtry minerální, konkrétně oxid zinečnatý, případně oxid titaničitý. Na rozdíl od těch chemických, které UV záření absorbují přímo v kůži, minerální filtry tvoří bariéru na povrchu pokožky a UV záření do ní nepustí, odrážejí ho. Podstatné tedy je jejich vrstvu pravidelně obnovovat, protože při různých aktivitách dochází k jejímu mechanickému otěru.

Oxid zinečnatý

Jedná se o nejvhodnější (a zároveň netoxický) minerální filtr, který chrání jak před UVA, tak před UVB zářením. Hodí se pro všechny fototypy a nezpůsobuje podráždění pokožky. Při aplikaci na pokožku je důležité ověřit, že se nachází v tzv. non-nano formě (nano částice jsou rizikové
z hlediska průniku do lidského těla přes kůži).

Oxid titaničitý

Z hlediska toxicity oxid titaničitý nelze zařadit jako zcela bezrizikový (proto ho také uznáváme pouze jako kompromis). Nejprve se i u něj musí ověřit, zda jde o non-nano formu (ze stejného důvodu jako u oxidu zinečnatého).

Problém u titanu navíc představuje fakt, že kvůli zlepšení jeho vlastností v krému bývá potažen jinými látkami, nejčastěji aluminou (oxidem hlinitým) či oxidem křemičitým. Za určitých podmínek (především při kontaktu s chlorovanou vodou) dochází u oxidu titaničitého potaženého aluminou k rozpadu, následkem čehož vytváří titan v kombinaci se slunečním zářením v kůži volné radikály a stává se tak zdraví nebezpečným. (Zinek má tuto schopnost také, ale v mnohem menší míře.)

Kvůli toho je důležité, aby krém s obsahem minerálních filtrů obsahoval také kvalitní základové oleje s vysokým obsahem antioxidantů. A také právě z tohoto důvodu nemůžeme oxid titaničitý doporučit jako 100% bezpečný.

Jednodruhové oleje

Mezi nejčastější otázky týkající se péče při opalování patří použití a účinnost jednodruhových (například malinový, mrkvový aj.) nebo esenciálních olejů. Pozor, tvrzení některých výrobců
o olejích a jejich ochranných účincích není podložené relevantními studiemi a dost často je zcela mylné a zavádějící.

Dámy, už jste zaregistrovaly „zaručené tipy“ na nejpřírodnější variantu opalovacího krému, tedy údajné oleje? Možná jste už někde zahlédly i tabulku, kde se u každého oleje uvádí jeho údajný SPF faktor. Milé ženy, nenechte se zmást, tak jednoduché to opravdu není.

Malinový olej

Jediný olej, který do určité míry lze považovat za účinný při ochraně před UV zářením, představuje tzv. malinový olej neboli olej z malinových semen. Existují studie, které prokazují jeho schopnost chránit kůži před UVA a částečně také UVB zářením (nicméně v podstatně menší míře a my se potřebujeme chránit především před UVB zářením).

Rozhodně se však nemůže přirovnávat k jiným minerálním filtrům, které se v přírodní opalovací kosmetice běžně používají (např. oxid zinečnatý, který prokazatelně chrání před všemi druhy UV záření, případně kompromisní oxid titaničitý).

Malinový olej se však bezesporu hodí jako jedna ze složek opalovací kosmetiky, například pro svůj obsah antioxidantů (ty chrání naši kůži před volnými radikály) ve formě alfa- a gama-tokoferolu (= vitamin E) a také pro vysoký obsah mastných kyselin, které prospívají ekzematické pokožce.

Mrkvový olej

Další olej, který se také často doporučuje, ovšem na rozdíl od malinového jeho účinnost se nepotvrdila ani jednou relevantní studií. Jediný výzkum zabývající se určením SPF faktoru mrkvového oleje se provedl na vzorcích již namíchaných výrobků, tudíž se neotestoval samotný mrkvový olej.

I když se jeho ochranné účinky dosud nepotvrdily, olej z mrkvových semen je vhodný pro zralou pleť, napomáhá redukci vrásek, zlepšuje elasticitu kůže a hodí se také na popáleniny a jizvy. Lze ho tedy použít jako jednu ze složek opalovací kosmetiky.

Další jednodruhové rostlinné oleje

V kosmetice na opalování se mohou spolu s vhodnými minerálními filtry používat pochopitelně i další rostlinné oleje.

 • Vhodné oleje: jojobový, kokosový, tamanu, konopný, olivový, ricinový, mandlový olej, olej z pšeničných klíčků, z černého kmínu či méně známý buriti olej.
 • Nevhodné oleje: Akorát ty, které rychle žluknou (např. olej z hroznových jader, pupalkový či brutnákový olej).

U všech zmíněných vhodných olejů jejich případný SPF faktor silně ovlivňuje jak jejich kvalita, tak stáří. Navíc najdete plno olejů, které jsou ředěné jinými, nekvalitními oleji.

Esenciální oleje

Většina esenciálních olejů (EO) UV záření nefiltruje. Pár ano, ovšem jen velmi málo z nich. Pomocí studií se u vybraných EO zjistily hodnoty SPF v rozmezí 2–7, například:

 • EO máta – SPF 7,

 • EO bazalka – SPF 7,

 • EO citronová tráva – SPF 6,

 • EO levandule – SPF 6,

 • EO pomeranč – SPF 4,

 • EO citron – SPF 3,

 • EO eukalyptus – SPF 3,

 • EO tea tree – SPF 2.

Z toho důvodu se výše uvedené jednodruhové rostlinné oleje hodí jako základ opalovací kosmetiky a vybrané EO pak jako složka dodávající vůni.

Pamatujte ale, že některé EO jsou tzv. FOTOTOXICKÉ, tj. při vystavení slunci mohou způsobit popálení pokožky či vznik tmavých skvrn. Oleje jsou na kůži fototoxické po dobu cca 12–18 hodin.

Rizikové jsou EO především při neředěném nanášení na kůži (což určitě nedělejte!). Doporučené ředění se liší olej od oleje (např. nejvyšší hranici má EO grapefruit, který může být bezpečně použit až do 4 % ).

Mezi nejznámější fototoxické EO patří za studena lisované EO citron a limetka (EO vyrobené parní destilací jsou v pořádku). Zvýšenou opatrnost je třeba věnovat také u EO bergamot (v pořádku je pouze EO, u kterého se výslovně uvádí, že je tzv. bergapten-free, ten fototoxický není), který je spolu s EO routa vonná a EO limetka tzv. FOTOKARCINOGENNÍ, tj. při vystavení kůže slunečnímu záření mohou mít tyto oleje karcinogenní účinky.

Více o fototoxicitě EO spolu s návodem na jejich bezpečné ředění najdete zde.

Vybírejte netoxickou kosmetiku na opalování
Vybírejte netoxickou kosmetiku na opalování

Péče po opalování

Po opalování je dobré kůži dopřát oleje nebo másla bohatá na vitamin E (antioxidant), např. malinový, slunečnicový, avokádový olej nebo bambucké máslo.

‼️Pozor na lněný olej, který sice obsahuje vysoké množství vitaminu E, ale velmi rychle oxiduje,
a proto ho na dovolenou či jiný pobyt na sluníčku rozhodně neberte!).

Jak na spáleniny?

Spáleniny od slunce se hodí potírat kvalitním bílým jogurtem/tvarohem nebo vychladlým silným černým čajem (opravdu čistým, pozor např. na oblíbený Earl Grey obsahující fotokarcinogenní bergamotový olej - viz výše!!!), který obsahuje polyfenol theaflavin (ten napomáhá hojení spálené kůže).

Moje tipy na opalovací kosmetiku

🧴Vitellaria opalovací krém – obsahuje minerální filtr oxid zinečnatý, dále pak světlicový olej, bambucké máslo, včelí vosk, mokřadkový olej, Citronella esenciální olej (není fototoxická, a je tedy vhodná i na slunce), vitamin E.

🧴Wooden Spoon opalovací kosmetika – jsou v něm pouze minerální filtry a složky z ekologického zemědělství. Oxid zinečnatý, slunečnicový a kokosový olej, bambucké a kakaové máslo, včelí vosk, vitamin E.

🧴Badger opalovací krém – nachází se v něm minerální filtr oxid zinečnatý. Dále slunečnicový olej, včelí vosk, vitamín E, heřmánkový esenciální olej, extrakt z rakytníku a v případě ovoněných variant ještě další přírodní extrakty.


Nadměrné vystavování UV záření může mít škodlivé účinky zdraví, a proto vždy myslete na ochranu se před slunečními paprsky pomocí opalovacích krémů s UV ochranným faktorem, nošení ochranného oblečení i jiných doplňků a vyhýbání se přímému slunci v hodinách nejvyššího žáru 🔥. 

Abyste si však neuškodily i skrz látky obsažené v kosmetice, dbejte na výběr kvalitních netoxických opalovacích krémů či sprejů.

Sluníčka se ale nebojte a určitě se mu záměrně nevyhýbejte, protože vitamin D je pro nás všechny významně důležitý. A ten přírodní je vždy nejlepší volbou 🙌.

Pokud vás zajímá víc informací ze světa ženské cykličnosti, toužíte se naučit ji více využívat ve svém životě nebo případně vyřešit nějaké hormonální bolístky, které vás trápí, nebojte se ozvat. Ráda vám s tím pomůžu!🙋‍♀️

A nezapomeňte se připojit ke komunitě Cyklicky, která vás každý měsíc obohatí o další užitečné tipy pro svůj ženský potenciál!

Zdroj informací


Zdeňka Svobodová

Vím, že čas, který tu máme je velice omezený, a proto jsem se ho rozhodla žít přesně tak, jak si přeji já. Musela jsem se to však naučit. Své know-how teď učím ženy, které si uvědomují, že mohou mít více, ale dělat pro to méně. Ženský cyklus a já budeme Tvou oporou za cestou splněných snů. 

Chceš se o mně dozvědět více? Zde je můj příběh