Hack | Jablečný ocet

01.08.2022

Dámy, možná jste si u mě na instagramu všimly vtipného videa s jablečným octem. Začala jsem ho postupně zařazovat do svého jídelníčku a dneska vám chci povědět z jakého vlastně důvodu a proč vy byste taky tuto jednoduchou změnu do svého stravováni měly zařadit.  

Jablečný ocet vám pomůže ke kontrole hladiny cukru v krvi. Jak už asi víte, nejen pro ženské zdraví je velice zásadní inzulín držet v rovnováze. 

Navíc vám pomůže:

  • se snížením chutí a hladu,
  • cítit se lépe po jídle,
  • zhubnout.

Chcete vědět, jak na to? Pak si tento návod zamilujete. 

 Pokud máte nějaké zdravotní potíže nebo užíváte léky, poraďte se před používáním octa se svým lékařem.

JAK OCET FUNGUJE?

Přidání octa do našeho jídelníčku je vynikající způsob, jak zploštit naše glykemické křivkyAle jak to funguje?

Ocet zpomaluje rozklad škrobů na glukózu a říká našim svalům, aby absorbovaly glukózu, jakmile se dostane do našeho krevního oběhu. Tímto způsobem snižuje nárůst glukózy z něčeho, co jsme právě snědli.

A teď trochu víc vědy...

V posledních desetiletích různé výzkumné týmy zkoumaly účinky octa na naše tělo a jejich studie ukázaly, že pouhé přidání octa před jídlem vede ke snížení hmotnosti, stabilnější hladině glukózy, snížení viscerálního tuku a snížení hladiny triglyceridů. Malá studie také ukázala, že konzumace octa může pomoci zvrátit příznaky PCOS.

Vědci zjistili, že kyselina octová v octě dočasně deaktivuje alfa-amylázu - trávicí enzym ve slinách, který štěpí škrob. V důsledku toho se cukr a škrob přeměňují na glukózu pomaleji a glukóza dopadá na náš systém měkčeji. Poté, jakmile se kyselina octová dostane do krevního řečiště, pronikne do našich svalů a povzbudí je, aby vytvářely glykogen rychleji než obvykle, což vede k efektivnějšímu vychytávání glukózy.

Tyto dva faktory - glukóza se do těla uvolňuje pomaleji a naše svaly ji rychleji vychytávají - znamenají méně volně tekoucí glukózy kolem, tedy menší nárůst glukózy.

Dalším základním aspektem je, že kyselina octová snižuje množství uvolněného inzulínu - v jedné studii asi o 20 % - což nám pomáhá vrátit se zpět do režimu spalování tuků.

To je velmi důležitý bod: čím více inzulínu je v našem těle, tím více naše játra, svaly a tukové buňky pracují, aby odstranily přebytečnou glukózu z krevního řečiště a rychle ji uložily.

KDY JE NEJLEPŠÍ PÍT OCET?

Nejlepší čas na pití octa je méně než 20 minut před jídlem. Pokud jste ho zapomněli vypít, můžete ho také vypít hned po dojedení jídla - méně než 20 minut poté.

Někdo pijí ocet před každým jídlem a někdo těsně předtím, než sní něco sladkého nebo s vysokým obsahem sacharidů. To je na vás.

KOLIK OCTU MŮŽU DENNĚ ​​VYPÍT?

Neexistuje žádný konkrétní limit. Většině lidí vyhovuje, když před každým jídlem vypije lžíci octa ve vysoké sklenici s vodou.

JAK POUŽÍVAT OCT K VYROVNÁNÍ GLUKÓZOVÉ KŘIVKY?

Pokud chcete použít ocet ke snížení hladiny cukru v krvi, zamíchejte lžíci octa do vysoké sklenice vody a vypijte ho brčkem (pro ochranu zubů) před jídlem. Nebo přidejte ocet jako dresink do salátu.

JAK VYBRAT OCET?

Dobrou zprávou je, že si můžete vybrat ocet, který vám nejvíce chutná.

I když se často zdá, že jablečný ocet je nejlepší, všechny druhy octů obsahují kyselinu octovou, takže všechny pomáhají vyrovnat křivky glukózy. Vinný ocet, rýžový ocet, jablečný ocet, kokosový ocet, stačí si vybrat ten, který preferujete. Jediný háček je vyhnout se octu (jako balzamiko) nebo vinaigrette s přidanými cukry. Koukněte na etiketu.

JE JABLEČNÝ LEPŠÍ NEŽ JINÉ DRUHY OCTU?

Jablečný ocet je jedním z nejoblíbenějších octů pro všechny vlastnosti, které má. Ale z hlediska glukózy funguje úplně stejně jako jakýkoli jiný ocet.

  • Některé studie ukázaly, že jablečný ocet snižuje LDL - špatný cholesterol - a zvyšuje HDL - dobrý cholesterol - díky svým přirozeným antioxidantům.
  • Zlepšuje trávení a snižuje nadýmání.
  • Obsahuje přírodní probiotika, která mohou pomoci vašemu imunitnímu systému a zdraví střev.

RECEPTY NA LAHODNÉ OCTOVÉ NÁPOJE

Ano, přiznávám voda s octem zní hrozně, ale víte co? Když to umíte namíchat je to super osvěžující drink.

🍋 Extra citron: Hodně ledu, perlivá voda, plátky citronu, kapka citronové šťávy a jedna polévková lžíce jablečného nebo jiného octa, který máte rádi.

☕️ Horká skořice: Šálek horkého skořicového čaje a jedna polévková lžíce jablečného nebo jiného octa, který máte rádi. Můžete přidat tyčinku skořice.

🍹 Máta a malina: Sklenice vody, kostky ledu, čerstvé maliny, spousta lístků máty a jedna polévková lžíce kokosového octa nebo jiného octa, který máte rádi.

🥂 Citrus max: Pár plátků citronu, limetky, grapefruitu, perlivá voda a jedna polévková lžíce jablečného nebo jiného octa, který máte rádi. Můžete přidat větvičku rozmarýnu, aby to bylo krásnější.

🍸 Mojito: Hodně ledu, dvě nebo tři limetky, hodně lístků máty, perlivá voda, pár kapek stévie a jedna polévková lžíce jablečného nebo jiného octa, který máte rádi.

🫖 Okořeňte: Konvičku horké vody, do které umístíte plátek citronu, trochu kořene čerstvého zázvoru, špetku skořice a jednu polévkovou lžíci jablečného nebo jiného octa, který máte rádi. Můžete také přidat hřebíček.

❓❓❓❓❓❓❓

MŮŽU PÍT PANÁKA OCTU MÍSTO ŘEDĚNÍ VE VODĚ?

Nikdy nepijte panáka octa, ani jej nepIjte přímo z láhve.

Ocet je kyselý a může způsobit poškození skloviny vašich zubů, pokud není správně naředěn. To je také důvod, proč často navrhuji pít ho brčkem, abych byl extra opatrný.

MŮŽU DO SVÉHO OCTOVÉHO NÁPOJE PŘIDAT NĚJAKÉ SLADIDLO?

Do octového nápoje můžete přidat sladidlo. Vyberte si sladidlo, které neovlivňuje hladinu cukru v krvi, jako je stévie, erythritol a alulóza.

JE RÁNO PITÍ OCTA UŽITEČNÉ?

Neexistují žádné vědecké důkazy, které by naznačovaly, že užívání jablečného octa ráno je prospěšnější než jeho pití v kteroukoli jinou denní dobu. Jednou z výhod pití octa je také to, že říká našim svalům, aby absorbovaly glukózu - z potravin, které jíme - takže nejlepší čas na pití je před jídlem.

JE PITÍ OCTA VHODNÉ PRO LIDÉ S REFLUXEM?

Věda netvrdí, že zředěný ocet ve vodě zhoršuje reflux kyseliny. Ale záleží na vaší osobní zkušenosti - poslouchejte své tělo.

CO MŮŽU DĚLAT, KDYŽ CESTUJI NEBO JÍM VENKU?

Pokud cestujete nebo jíte venku, moje nejlepší rada je objednat si nejprve salát a použít olivový olej a ocet jako dresink; tímto způsobem nemusíte pít ocet a navíc do jídla přidáváte vlákninu. Pomůže vám to také srovnat hladinu cukru v krvi.

JE BEZPEČNÉ PÍT OCET V TĚHOTENSTVÍ?

Těhotné ženy by se měly vyhýbat nepasterizovaným potravinám a jablečný ocet je často nepasterizovaný. Ale pokud jste těhotná, můžete použít pasterizovaný jablečný nebo jiný typ octa. 

Jedna polévková lžíce octa zředěného ve vodě před jídlem je skutečným převratem. 


Závěrem lze říci, že pití lžíce octa zředěného ve vodě před jídlem představuje snadný způsob, jak snížit hladinu cukru v krvi. Toto je opravdu skvělý, vědecky podložený hack. Byla jsem opravdu ohromena, když jsem viděla všechny vědecké studie na toto téma!

Použijte to jako nástroj, když je to snadné aplikovat ve vašem osobním životě, a pamatujte, že existuje mnoho dalších stejně výkonných hacků, které se můžete naučit zde.