Kouzlo jménem hormonální jóga + ásany pro PCOS

10.09.2023

Hormonální jóga představuje druh jógové praxe, jejíž cílem je harmonizace a vyrovnání hormonálních hladin v lidském těle. Zahrnuje cvičení ve vybraných konvenčních jógových ásanách, specifické dechové, koncentrační, relaxační a meditační techniky.

Hormonální jóga dokáže s naším tělem udělat zázraky
Hormonální jóga dokáže s naším tělem udělat zázraky

Hormonální jóga: Odkud pochází a co znamená?

Hormonální jógu vyvinula brazilka Dinah Rodrigues. V roce 1992 vytvořila hormonální jógovou terapii. O rok později provedla studii na podporu vědeckých důkazů této praxe.

Hormonální jóga značí terapeutickou formu jógy, která má své kořeny ve fyziologii. Zahrnuje použití různých jógových pozic k zacílení na žlázy a orgány odpovědné za produkci hormonů. Tento efekt umocňuje kombinace specifických dechových cvičení
a tibetské kontroly energie.

Tato jóga je tedy velmi užitečná zejména v případech hormonální nerovnováhy. Navíc relaxační účinek tohoto cvičení prostřednictvím meditace a závěrečné relaxace má pozitivní vliv na prevenci stresu, který působí škodlivě na tvorbu hormonů estrogenu
a progesteronu (tedy našich dvou důležitých ženských hormonů).

S čím hormonální jóga pomáhá?

Jedná se o holistickou praxi. A kromě hormonů také pozitivně ovlivňuje metabolismus, imunitní systém a krevní oběh. Správná produkce hormonů může také předcházet nemocem, jako například osteoporóze nebo kardiovaskulárním onemocněním.

Hormonální jóga reguluje hormony v těle, které mimo jiné ovlivňují také náš vzhled, pocity i spánek. Dokonce i deprese se může pojit s hormonální disharmonií, kterou může toto cvičení zlepšit.

Během hormonální jógy se naučíte lépe dýchat – tedy osvojíte si dechové techniky, které vám mohou pomoci při stresových situacích.

Hormonální jóga taktéž pomáhá endokrinnímu systému, tedy žlázám s vnitřní sekrecí, aby fungoval tak, jak má.

I v případě sedavé práce u počítače, kdy hrozí postihnutí syndromu karpálního tunelu může tato jógová praxe pomoci. Posilujete při ní například předloktí a také stimulujete body na zápěstí.

Hormonální jóga pomáhá i při mnoha dalších problémech, jako například:

Nejste si jisté, jestli je vaše hormonální v pořádku a tápete v tom, co by to mohlo být? Zkuste tento kvíz, který vám napoví.

Hormonální jóga přispívá i k zlepšení PCOS
Hormonální jóga přispívá i k zlepšení PCOS

Jógové ásany, které mohou pomoci s PCOS

Ženám s PCOS se doporučuje, aby měly konzistentní tréninkový plán, protože to pomáhá vyrovnat hormony i hladinu inzulínu a cukru v krvi. Ale nejde jen o fyzické výhody – cvičení snižuje hladinu kortizolu, což je také důležité. Hormonální jóga dokáže obojí, protože pomáhá zmírnit úzkost, vyrovnat hormony, zlepšit menstruační cykly a zrychlit metabolismus vašeho těla

1. Pozice kočky a krávy (Marjaryasana-Bitilasana)

Se synchronizovaným pomalým dýcháním tato ásana uvolňuje páteř, zádové a krční svaly, vytváří pohyblivost páteře, ale pomáhá zrelaxovat rovnou celé tělo. U PCOS je zásadní klidné nastavení mysli a zmírnění celkového stresu a napětí těla.

Pozice kočky a krávy/Marjaryasana-Bitilasana
Pozice kočky a krávy/Marjaryasana-Bitilasana

2. Pozice kobry (Bhujangasana)

Pozice kobry znamená povzbuzující záklon, který pomáhá otevřít hrudník a zvýšit flexibilitu páteře. Tato pozice je výhodná pro ženy s PCOS, protože stimuluje oblast břicha a masíruje reprodukční orgány. Pomáhá se snížením břišního tuku a také vyvíjí tlak na břicho, čímž zlepšuje metabolismus inzulínu (a to se u PCOS hodí).

Pozice kobry/Bhujangasana
Pozice kobry/Bhujangasana

3. Pozice dítěte (Balasana)

Tato pozice uklidňuje centrální nervový systém, tudíž pomáhá lépe zvládat stres. Uvolňuje také napětí v dolní části zad, menstruační křeče, příznaky PMS
a normalizuje průtok krve v celém těle.

Pozice dítěte/Balasana
Pozice dítěte/Balasana
Můžete vyzkoušet i pozici šťastného dítěte vleže na zádech s pokrčenýma nohama a z vnějšku chycenými chodidly pomocí rukou
Můžete vyzkoušet i pozici šťastného dítěte vleže na zádech s pokrčenýma nohama a z vnějšku chycenými chodidly pomocí rukou

4. Pozice luku (Dhanurasana)

Tato pozice zvyšuje oběh v oblasti hlavy a pánve. Uvolňuje napětí z břicha a posiluje ho spolu i s orgány okolo. Pravidelné cvičení této ásany zlepšuje funkci reprodukčních orgánů i hormonální nerovnováhu u PCOS. Pomáhá také uvolnit zažívací potíže a zácpu. Jen pozor, jedná se o už o trochu pokročilejší pózu.

Pozice luku/Dhanurasana
Pozice luku/Dhanurasana

5. Pozice motýla (Baddhakonasana)

Tato ásana pomáhá zmírnit křeče a bolesti zad během menstruace. Uvolňuje ztuhlost kotníků, kolen i kyčlí, u kterých zlepšuje i pohyblivost. Pomáhá také
s emočním uvolněním.

Pozice motýla/Baddhakonasana
Pozice motýla/Baddhakonasana

6. Pozice věnce (Malasana)

Pozice věnce působí na váš trávicí trakt, což je důležité, pokud máte sklony
k nadýmání a poruchám trávení třeba v důsledku PCOS. Poskytuje také intenzivní protažení kyčlí, hamstringů a spodní části zad. Posiluje jádro a pánevní dno
a uvolňuje napětí v kyčli.

Pozice věnce/Malasana
Pozice věnce/Malasana

Toto je příklad jógových pozic, které napomáhají s návratem hormonální rovnováhy při PCOS.

Pokud vás téma vlivu jógy na PCOS více zajímá, mrkněte na tyto výzkumy

Vzhledem k tomu, že měsíc září patří zvyšování povědomí o PCOS, objevily se
v tomto článku právě zajímavé ásany k zlepšení tohoto onemocnění. My ale u PCOS ještě zůstaneme, a to ne jenom v září! Připravujeme pro vás totiž speciální kurz, ve kterém bude spousta informací a rad, jak se konečně této nepříjemnosti zbavit. 

Pokud nějakou ženu toto více zajímá, poprosím ji o vyplnění krátkého dotazníku, který pro nás přinese velmi cenné informace.


Zdeňka Svobodová

Vím, že čas, který tu máme je velice omezený, a proto jsem se ho rozhodla žit přesně tak, jak si přeji já. Musela jsem se to však naučit. Své know-how teď učím ženy, které si uvědomují, že mohou mít více, ale dělat pro to méně. Ženský cyklus a já jí budu za cestou snů oporou. 

Chcete se o mně dozvědět více? Zde je můj příběh