Hormonální antikoncepce není lék a jediná možnost ochrany

21.01.2024

Antikoncepce váš problém nevyřeší – pouze ho zalepí a oddálí jeho řešení, ne-li ho ještě nezhorší.

Hormonální antikoncepce opravdu není nějaký zázračný lék. Bohužel se s ní tak ale dost často nakládá (i když už se v dnešní době více rozšiřuje osvěta a já se k ní musím přidat!). Nejednou jsem slyšela, že gynekologové předepisují antikoncepci „na všechno“
a zcela bezdůvodně. 

Jedná se pouze o náplast všech problémů, či dokonce viníka nově vzniklých komplikací. Pojďme se spolu kouknout, co se děje v těle při užívání hormonální antikoncepce a jaké existují i jiné možnosti. 
Hormonální antikoncepce není zázračný lék
Hormonální antikoncepce není zázračný lék

Co se děje, když berete hormonální antikoncepci?

Nejsem zastáncem žádné formy hormonální antikoncepce. Ráda bych, aby ženy byly 100% informovány o potenciálních vedlejších účincích těchto silných léků, než se vydají na společnou cestu s nimi.

Běžné důvody brání hormonální antikoncepce

Ženy mi často říkají, že užívají hormonální antikoncepci (HA) z důvodů:

  1. regulace a pravidelnější menstruace,
  2. trápí je jiný specifický problém, například akné nebo bolestivá menstruace,
  3. až někdy potom kvůli ochrany před otěhotněním. 

To je šílené, když si uvědomíme, že se HA běžně používá spíš jako lék na určité zdravotní problémy.

Když užíváte hormonální antikoncepci, sice stále krvácíte každý měsíc, nebo několikrát do roka, avšak tato „perioda“ je ve skutečnosti falešná.

Tyto pilulky totiž ZASTAVUJÍ ovulaci, která vás zanechá ve stavu vyčerpání hormonů. A pokud nemáte ovulaci, nemáte ani skutečnou menstruaci.

Všechny typy hormonální antikoncepce mohou zhoršit migrény.🫣 

A pokud užíváte antikoncepci na jiný problém?

Ten díky práškům jenom potlačíte. Jakmile je zase vysadíte, vaše trápení se objeví znovu a možná i ve větším měřítku. Hormonální antikoncepce neřeší příčinu, působí pouze jako náplast.

U problémů je třeba hledat jejich příčinu
U problémů je třeba hledat jejich příčinu

Jaké jsou jiné možnosti ochrany?

Chápu, že vzít si každý den pilulku, je jednoduchý způsob ochrany před otěhotněním, ale pořád si stojím za tím, že cpát do sebe umělé hormony přináší více škody než užitku. Navíc existují i jiné možnosti, jak zabránit nechtěnému otěhotnění.

Přerušovaný sex

Jedná se o jednoduchou formu přirozené antikoncepce, která spočívá v tom, že muž přeruší pohlavní styk před samotným vyvrcholením uvnitř ženy. Tato metoda je jednou z nejstarších forem antikoncepce a byla historicky využívána různými kulturami.

Výhodami jsou jednoduchost a nulové náklady. Ovšem nevýhody představují nízkou spolehlivost, možný pocit stresu a tlaku kvůli potřeby přerušit pohlavní styk v pravý čas a žádnou ochranu před pohlavně přenosnými nemocemi.

Přerušovaný sex t obnáší i větší riziko oplodnění, protože předejakulační tekutina, která obsahuje některé spermie, může unikat již během sexuálního aktu. 

Nakonec tato metoda nezní moc důvěryhodně, co? Ovšem když se zkombinuje ještě s dalšími možnostmi, riziko otěhotnění se rapidně snižuje – však jen čtěte dále.

🩷 Tip: Už jste zkoušely hormonální kvíz? Pokud ne, určitě si ho udělejte, abyste věděly, jak je na tom vaše hormonální zdraví.

Kondomy

Kondomy jsou populární a efektivní forma antikoncepce, která poskytuje ochranu před těhotenstvím i pohlavně přenosnými nemocemi, a určitě ji všechny moc dobře znáte. Existují kondomy jak pro muže, tak i pro ženy (ty se  umisťují do pochvy). 

Typy Kondomů:

  1. Latexové kondomy: Standardní typ, efektivní a cenově dostupný. 
  2. Polyuretanové kondomy: Alternativa pro ty, kdo jsou alergičtí na latex. Tenčí a tepelně vodivější.
  3. Polyethylenové kondomy: Také vhodné pro lidi s alergií na latex. Obvykle jsou širší než latexové varianty.

Jedná se o spolehlivou formu nehormonální antikoncepce, který je navíc snadno a téměř všude dostupná. Možná však některým může vadit nutné přerušení milostné atmosféry kvůli nasazování kondomu.  Důležité je také mít kondom správně nasazený, aby nedošlo k „nehodě“.

Pesar

Antikoncepční metoda, která funguje jako bariéra blokující spermie a bránící jim v průniku do dělohy. Jedná se o pružný kryt vyrobený z latexu nebo silikonu, který se umisťuje do pochvy před pohlavním stykem. 

Na rozdíl od některých jiných forem antikoncepce může být pesar používán spontánně před každým pohlavním stykem. Ovšem někteří partneři mohou pociťovat pesar během pohlavního styku, může být špatně umístěn nebo někomu vyvolat alergickou reakci na jeho materiál, případně pocit nepohodlí.

Symptotermální metoda – STM

Účinnost této metody je 99,6 % (antikoncepce má 99 %). To už zní skvěle, no ne?

Tato metoda spočívá v měření bazální teploty, a tedy přesně zjistí probíhající ovulaci. Díky tomu
s jistotou víte, kdy máte plodné a neplodné dny. Tím pádem si můžete své milostné hrátky užívat bez nějakého hlídání i strachu z otěhotnění.

STM se taky skvěle hodí v případě, že už byste miminko plánovaly

Pokud budete o této metodě vědět více, není problém mě kontaktovat a já vás ji naučím. 

Existuje více možností přirozené antikoncepce
Existuje více možností přirozené antikoncepce

Hormonální antikoncepce opravdu není ideální řešení, ať už čehokoliv. Věřte mi, že dokáže napáchat víc škody než užitku a já moc dobře vím, o čem mluvím – sama jsem ji užívala. Vždy jdou najít přijatelnější cesty a co se týče jiných problémů, tam je třeba podívat se na jejich příčinu, ne je zalepit nějakými prášky.

Pokud vás zajímá více ze světa ženské cykličnosti a chtěly byste dostávat pravidelné informace jak ode mě, tak i jiných odborníku, připojte se k Cyklicky. Věřím, že vám tento koncept přinese spoustu obohacení do života.


Zdeňka Svobodová

Vím, že čas, který tu máme je velice omezený, a proto jsem se ho rozhodla žít přesně tak, jak si přeji já. Musela jsem se to však naučit. Své know-how teď učím ženy, které si uvědomují, že mohou mít více, ale dělat pro to méně. Ženský cyklus a já budeme Tvou oporou za cestou splněných snů. 

Chceš se o mně dozvědět více? Zde je můj příběh