Bolestivá menstruace: Jak zmírnit utrpení a zlepšit kvalitu života

07.10.2023

Buď silnější než Tvá bolest. Měj život s pohodovou menstruací.

Bolestivá menstruace se často považuje za běžný jev a zkrátka „úděl ženy“. Většina žen ji proto bere jako normální a raději ji maskuje hromadou prášků proti bolesti. Smutná realita, která by ale taková vůbec být nemusela!

V tomto článku se dozvíš, jak konečně zatočit s tou nesnesitelnou menstruací! 

Kromě pár tipů Tě obohatím i o možné příčiny menstruačních bolestí

Bolestivá menstruace velmi znepříjemňuje život
Bolestivá menstruace velmi znepříjemňuje život

Bolestivá menstruace alias každoměsíční peklo

Bolestivá menstruace, známá také jako dysmenorea, představuje pulzující nebo křečovité bolesti v podbřišku, které bohužel až moc často trápí spoustu žen. Tyto symptomy mohou doprovázet i různé nevolnosti, zvracení, únava a bolesti hlavy. Menstruační bolesti se objevují těsně před a během menstruace.

Pro některé ženy je nepohodlí pouze mírně nepříjemné. Jiné se potýkají s tak závažnými a intenzivními bolestmi, že jim na několik dní v měsíci narušují každodenní aktivity, musí brát hromadu prášků a vyloženě je „vyřadí z provozu“, protože se dokážou jen doma svíjet bolestí a modlit se, ať to tento měsíc už brzy skončí a bude zas na chvíli klid. To nezní moc skvěle, co?

Existují i určité stavy, jako je endometrióza nebo děložní myomy, které mohou způsobit menstruační křeče. Léčba příčiny těchto potíží představuje klíč ke snížení pekelné bolesti. 

Bolestivá menstruace a její příčiny

Každá žena prožívá svou menstruaci jinak. Pro některé je to zcela normální stav bez potíží nebo maximálně malá nepříjemnost, zatímco pro jiné znamená neskutečný stres a závažný zdravotní problém. Teď se podíváme na příčiny bolestivé menstruace a možná řešení.

 1. Primární dysmenorea: Jedná se o nejběžnější formu bolestivé menstruace, kterou způsobují přirozené kontrakce dělohy pomáhající odstranit sliznici děložní stěny. Kontrakce dělohy vyvolávají stahování cév, což snižuje přívod krve do dělohy a způsobuje bolest.
 2. Sekundární dysmenorea: Tato forma se děje z konkrétních gynekologických problémů, jako jsou endometrióza, myomy (děložní fibroidy) nebo záněty pánevních orgánů.
 3. Hormonální nerovnováha: Příliš vysoké hladiny prostaglandinů, tedy hormonů ovlivňujících kontrakce dělohy, mohou způsobit silnou bolest během menstruace.
 4. Stres a emocionální faktory: Psychický stres může zhoršit bolestivou menstruaci, protože ovlivňuje hormonální rovnováhu v těle.
 5. Stravovací návyky: Strava bohatá na nasycené tuky, cukry a kofein zvyšuje zánětlivost a bolestivost menstruace. Jak na správnou stravu se dozvíš tady.
 6. Nedostatek přirozeného pohybu: Málo fyzické aktivity může vést ke špatnému krevnímu oběhu a zhoršit bolesti během menstruace. Zařaď mírný pohyb 3x týdně.
 7. Kouření: Kouření tabákových výrobků může zhoršit bolestivou menstruaci, protože škodlivé látky v cigaretách ovlivňují hormony.
 8. Genetické faktory: V některých rodinách existuje predispozice k bolestivé menstruaci. S tím se dá však pracovat.
 9. Antikoncepce: Hormonální antikoncepce mohou způsobit změny v menstruačním cyklu a zvýšit bolestivost.
 10. Gynekologické stavy: Jak už bylo i výše řečeno, některé ženské problémy, jako třeba adenomyóza nebo polypy děložního hrdla, mohou zapříčinit bolestivou menstruaci.

Bolestivá menstruace: Jak s ní zatočit?

Stačí dát trochu ibuprofenu a je to dobré, že? Tudy cesta nevede.

Vím, že Ti nejspíš bylo řečeno, že se s bolestivou menstruací prostě musíš „vypořádat“, protože to je „úděl ženy“, ale to je ve skutečnosti opravdový nesmysl. Při svém výzkumu a koučování jsem přišla na řadu jednoduchých tipů, triků a postupů, které můžeš implementovat, aby sis přirozeně napravila své problémy.

Pojďme se společně podívat na 5 tipů pro klidnou menstruaci. Bolestivá menstruace už opravdu nemusí být Tvým problémem!

1. Zmapování cyklu

Vřele doporučuji používat metodu uvědomění si své plodnosti ke zmapování cyklu. To Ti ukáže, jak dlouhá je Tvá luteální fáze v každém cyklu, a pomůže Ti určit, zda existuje problém. Můžeš také zvážit metodu STM

Proč by Ti zrovna tohle mělo pomoci? Když mluvím o suplementaci nějakého vitamínu 14 dní před menstruací, tak musíš zjistit, v jakém dnu cyklu zrovna jsi, abys věděla, kdy s vitamíny začít.

Naučit se ovládat své fáze byl absolutní průlom v mém životě. Proč by to nemohl být i ten Tvůj? Nezapomeň si poznamenat kolísání hladiny energie, změny ve stolici, sexuální touhu, nálady, chutě a spánek. Tyto osobní údaje Ti pomohou určit, co je pro Tvé konkrétní tělo normální.

2. Akupunktura

Existuje řada důvodů, proč akupunktura pomáhá vyrovnat hormonální nerovnováhu. Mnoho žen hlásí regulované cykly a zvýšenou plodnost po týdenních akupunkturních sezeních. Doporučuji akupunkturu jednou týdně po dobu alespoň tří měsíců, abys zjistila, zda Ti to funguje.

Tip navíc: Pomáhá také na jizvy po císařském řezu. Takže pokud se v tomto případě jedná zrovna o Tebe a jizva Tě trápí, určitě akupunkturu vyzkoušej!

3. Setkej se se svými blízkými

Čas strávený se svými milovanými snižuje vnímaný stres a také hladinu kortizolu. Snížení kortizolu je klíčem ke zvýšení produkce progesteronu. Udělej si z tohoto tedy prioritu každý týden a sejdi se se svými blízkými přáteli či rodinou. Přijdeš na jiné myšlenky, pobavíš se a užiješ si krásný čas, který Tě ještě i pozitivně hormonálně ovlivní – to jsou jen samá plus, no ne?

4. Magický hořčík

Pokud by se mě někdo zeptal, který minerál bych doporučila ženám, byl by to hořčík. Označuji ho jako přírodní valium, protože podporuje nervový systém a řeší pocity nervozity, úzkosti, neklidu, únavy a podrážděnosti.

Třeba taková listová zelenina je na něj bohatá – jen si dopřej kapustu, špenát nebo brokolici (tepelně zpracovat pro odstranění antinutrientů). Ale pokud trpíš na nedostatek hořčíku, můžeš se také rozhodnout pro doplněk stravy. 

Pokud na stravu nechceš být sama a chtěla bys vědět více, jak zlepšit své stravování a zároveň hormonální zdraví, vyzkoušej hormonální balance koučink, který Ti předá vše důležité a potřebné pro zdravou menstruaci i tělo.

5. Tvůj spánek, Tvá menstruace

Mnoho z nás žije se spánkovým deficitem, který jen stále roste. Však spánek přece nepotřebujeme, že? Raději ať stihneme „vše důležité“ a ze spánku si budeme pořád ukrojovat, protože ten „tak potřebný není“.

Mezi známky nedostatku spánku patří pocit únavy hned po probuzení s chutí si jít znovu zase lehnout a zalomit to. Dále velký úbytek energie během dne (například kolem 10:00 a 15:00). Nepodceňuj svůj spánek!

Melatonin – noční hormon, který pomáhá diktovat naše cirkadiánní rytmy – má velký vliv na menstruační cyklus. Ve skutečnosti může doplnění melatoninu zlepšit ovulaci a plodnost i léčit chronickou pánevní bolest při endometrióze. Vyřeš svůj spánkový dluh tím, že omezíš světlo i v noci. Používej masku na oči nebo nepropustné závěsy blokující světlo a až zapadne sluníčko přestaň používat telefon a počítač (případně si pořiď aspoň vhodné brýle). Zapni si na telefonu i jiných zařízeních noční režim s červeným světlem. Ale rozhodně si nemysli, že suplementace melatoninu Tě spasí spíš naopak. 


Začni se o své tělo starat a ono Ti to vrátí
Začni se o své tělo starat a ono Ti to vrátí

Bonus: Tipy pro pohodovou periodu navíc

Aby toho nebylo málo, dám Ti ještě pár tipů navíc.

1. Semínka a jejich cyklus 

Cože? Že nechápeš, co tím myslím? Tak já Ti to vysvětlím.

Každé semínko či oříšek přináší jiné výhody, a proto Ti teď prozradím, jak jíst semínka v rámci svého cyklu. Cyklování semen znamená rotaci mezi jejich čtyřmi různými druhy – dýňovým, lněným, sezamovým a slunečnicovým – podle fáze Tvého menstruačního cyklu. Mnoho žen má nedostatek esenciálních mastných kyselin, vitamínů a minerálů obsažených v těchto semenech, která mohou podpořit jejich menstruaci.

Doporučuji zejména pro ženy, které mají:

 • nepravidelnou menstruaci,
 • anovulační cykly,
 • chybějící periodu,
 • bolest při menstruaci,
 • krátké luteální fáze.

V první polovině, tedy od 1. do 14. dne, si dej každý den lžíci dýňových a mletých lněných semínek. Od 15. do 28. dne udělej totéž se slunečnicovými a mletými sezamovými semínky. Spočítej si to v rámci Tvého cyklu.

2. Změna životního stylu

Zdravá strava, pravidelný pohyb, dostatečný spánek, lepší zvládání stresu mohou pomoci snížit bolestivost menstruace.

3. Léčba základního problému

Pokud je bolestivá menstruace způsobena gynekologickými potížemi (endometrioza atd.), léčba těchto stavů pomůže zmírnit bolesti. Tím ale nemyslím hormonální antikoncepci, ale vyrovnání hormonálního systému.

4. Akupunktura a jiné alternativní terapie

Některé ženy nacházejí úlevu od bolestivé menstruace prostřednictvím alternativních terapií, jako třeba akupunktury nebo jógy.

Už to nemusí být jen o prášcích na bolest
Už to nemusí být jen o prášcích na bolest

Každá žena je jedinečná, a co funguje pro jednu, nemusí mít účinek u druhé. Nicméně, existuje mnoho možností, jak zmírnit bolestivou menstruaci a zlepšit kvalitu života během menstruačního cyklu. Pokud bys s tím potřebovala pomoci, neboj se mě kontaktovat a společně s tím nadobro zatočíme!

Už nemusíš nenávidět to, že jsi žena a máš menstruaci… Ale naopak, začneš své ženství milovat a využívat jeho mocných darů! A to vše Tě dokážu naučit. Zkus třeba i tento kvíz, který Ti ukáže, jak je na tom Tvé hormonální zdraví.


Zdeňka Svobodová

Vím, že čas, který tu máme je velice omezený, a proto jsem se ho rozhodla žít přesně tak, jak si přeji já. Musela jsem se to však naučit. Své know-how teď učím ženy, které si uvědomují, že mohou mít více, ale dělat pro to méně. Ženský cyklus a já budeme Tvou oporou za cestou splněných snů. 

Chceš se o mně dozvědět více? Zde je můj příběh