ŽENSKÉ NEMOCI

28.07.2023

S jakými potížemi se ženy setkávají? 

Už jste někdy slyšeli o endometrióze, estrogenové dominanci, PCOS, cystách, myomech, polypech, hormonální nerovnováze (tedy třeba PMS, špatném spánku nebo nízkém libidu), amenoree, sexuálně přenosných infekcích a o rakovině děložního čípku? Tyto
(a mnohé další) ženské nemoci se v dnešní době bohužel velmi často objevují.

Určitě něco z výše uvedeného výčtu už znáte. Přesto si teď společně projdeme 
5 nejzásadnějších ženských potíží pro vytvoření si většího přehledu. Hlavně se dozvíte, co tyto nemoci znamenají a jaké mají příznaky i příčiny.

1. PMS

Většina z nás důvěrně zná premenstruační syndrom (PMS). Ve skutečnosti celých 90 % ženské populace pravidelně trpí PMS. 

Možná si teď říkáte, co dělá PMS na seznamu ženským nemocí. Vždyť se přece jedná o normální stav – ehm, dovolte mi vás vyvést z omylu... PMS je nemoc a rozhodně by tento stav ženy neměly intenzivně prožívat každý měsíc!

Příznaky PMS

Existuje několik příznaků PMS – ve skutečnosti kolem 160. Některé z nich představují:

  • nadýmání,
  • křeče,
  • akné,
  • změnu chuti k jídlu,
  • žaludeční nevolnosti,
  • problémy se spánkem,
  • bolesti hlavy a menstruační migrény,
  • citlivost nebo bolest prsou,
  • šílenou únavu,
  • úzkost atd.

Myslíte, že tohle jako vážně musí ženy zažívat každý měsíc, týden nebo dokonce dva? To teda ani náhodou!

Ženy, věřte mi že na PMS můžete opravdu zapracovat a vyřešit ho! Jedná se pouze
o hormonální nerovnováhu dvou hlavních ženských hormonů (estrogenu
a progesteronu), kterou lze vyladit životním stylem. Pokud byste s tím potřebovaly pomoci, nebojte se a kontaktujte mě.

❤️Tip navíc: Pokud byste si rády otestovaly, jak je na tom vaše hormonální zdraví, udělejte si tento kvíz.

Nesnesitelné bolesti nikdy nejsou normální
Nesnesitelné bolesti nikdy nejsou normální

2. PCOS

U spousty žen se na vaječnících nachází cysty, které se objevují každý měsíc. Vlastně se jedná o folikuly, ve kterých se nachází vajíčka. Ta rostou, následně se zmenšují
a mizí, což se děje jako součást normálního ovulačního cyklu.

Ovšem někdy se tyto cysty mohou zvětšit, poté už se nezmenší a nezmizí tak, jak by měly za normálních okolností. Mohou dokonce prasknout a způsobit poškození vašeho vaječníku. Jestli ženy pociťují bolest uprostřed cyklu, může to být příznak cysty na vaječnících, která se chystá způsobit problémy.

Co je PCOS?

Syndrom polycystických ovarií (PCOS) znamená metabolický a hormonální stav, při kterém v těle ženy dochází k nadměrné produkci androgenů, tedy mužských hormonů.

Při PCOS podél vnějšího okraje vaječníku vzniká mnoho malých cyst (folikul) naplněných tekutinou obsahují nezralá vajíčka. Folikuly nedokážou pravidelně uvolňovat vajíčka

V ideálním případě však můžeme zabránit tomu, aby tyto cysty dělaly problémy. Máme k dispozici mnoho nástrojů pro snížení pravděpodobnosti růstu a prasknutí ovariální cysty.

Příznaky PCOS

Symptomy se mohou projevovat velmi různorodě a také ne každá žena se musí nutně potýkat se všemi z nich. Když cysty začnou způsobovat problémy, mohou se objevit tyto projevy:

S PCOS se ženám žije opravdu špatně. Pocit nesouznění se svou ženskou stránkou dokáže napáchat mnoho studu, pocitu beznaděje a silných depresí. Ovšem ani jeden
z výše uvedených příznaků nepřináší do života něco pozitivního.

Příčiny PCOS

Přesné důvody vzniku PCOS nejsou vyloženě známy. Existují důkazy, že genetika hraje důležitou roli. PCOS může však způsobit i několik dalších faktorů, především:

Není se ale třeba bát, i s tímto problémem se dá pracovat.

Jelikož se toto onemocnění vyskytuje opravdu často, je mu již věnován i celý měsíc (září) a i my se na něj příště podíváme trochu podrobněji.

Inzulínová rezistence

Až 70 % žen s PCOS trpí na inzulínovou rezistenci, což znamená, že jejich buňky nedokážou správně využívat inzulín – hormon, který produkuje slinivka břišní
a pomáhá tělu využívat cukr z potravy k získávání energie.

Když buňky nedokážou inzulín správně využívat, zvyšuje se potřeba inzulínu v těle. Slinivka břišní vytváří více inzulínu, aby to kompenzovala. Dodatečný inzulín spouští vaječníky, aby produkovaly více mužských hormonů.

Obezita představuje hlavní příčinu (ale pozor, ne jedinou) inzulínové rezistence.
A obezita i inzulínová rezistence mohou zvyšovat riziko vzniku cukrovky 2. typu. Takže kromě PCOS se může objevit i další závažné onemocnění. Tohle vše jde ale řešit a zlepšit správnou stravou.

Chronický zánět

Ženy s PCOS mají v těle často zvýšenou hladinu zánětu v těle. K tomu může taktéž přispívat i nadváha. A studie spojují nadměrný zánět s vyšší hladinou androgenů
a jak už víte, tento stav značí PCOS.

Neplodnost se váže k mnoha ženským nemocem
Neplodnost se váže k mnoha ženským nemocem

3. Endometrióza

Na našem českém rybníčku se donedávna o endometrióze moc nemluvilo, ale časy se mění a toto téma se čím dál více probírá. Díky bohu, protože tato nemoc dokáže být dost zákeřná. Už jen existující statistiky alarmují, neboť se odhaduje, že endometrióza postihuje přibližně jednu z deseti žen v reprodukčním věku, což je přibližně 176 milionů žen. Studie také zjistily, že žena čeká na verdikt nemoci, aby věděla, co se s ní vlastně děje, v průměru 9 let. Jedná se o velmi odstrašující příklad a zdravotnictví by mělo začít přemýšlet nad těmito šílenými čísly.

Až 30–50 % žen s endometriózou může zaznamenat potíže s otěhotněním. Bohužel se jedná o 1 ze 3 hlavních příčin neplodnosti. Až 70 % žen, kterým se diagnostikovala endometrióza, si stěžovalo na velké bolesti nejen při menstruaci.

Co je endometrióza?

Endometrióza značí komplexní zánětlivé onemocnění, při kterém tkáň běžně rostoucí v děloze roste mimo ni. Tato tkáň reaguje na hormonální výkyvy, které řídí menstruační cyklus stejným způsobem, jako kdyby byla v děloze. Hromadí se každý měsíc před menstruací a poté se rozpadá, když tělo signalizuje, že nastal čas zbavit se této výstelky.

Výrůstky a léze endometriózy se běžně nacházejí na orgánech v pánvi a kolem ní, například ve vejcovodech, na povrchu dělohy a ve výstelce pánevní dutiny. Endometrióza se však může rozšířit i dále do břicha a postihnout střeva, močový měchýř a konečník. Ve vzácných případech může se může nacházet i v plicích!

Přítomnost této tkáně endometriózy vede k chronickému zánětu, který se časem zhoršuje. Děje se tak proto, že tělo to nepozná a neustále posílá své malé pošťáky imunitního systému, aby se to pokusili řešit. Tito pošťáci imunitního systému přispívají k zánětu, když se snaží situaci zvládnout a opravit tkáň. To vede k tvorbě zjizvené tkáně kolem endometria, tyto jizvy následně bolí čím dál více a příznaky se mohou u mnoha žen ještě zhoršovat.

Existuje však nespočet žen (přesně 20–25 % z nich), které si ani neuvědomují, že mají endometriózu, dokud se nepokoušejí otěhotnět a následně se najdou léze během preventivních kontrol.

Příznaky endometriózy

V závislosti na umístění a závažnosti tkáně endometriózy se příznaky mohou značně lišit. Vzhledem k tomu, že tkáň endometriózy reaguje na estrogen stejně jako endometriální výstelka dělohy, symptomy často korelují s menstruačními cykly. Mezi nejčastější projevy však patří:

Příčiny endometriózy

Vědci dospěli k závěru, že endometrióza má téměř všechny znaky autoimunitního onemocnění a zjistilo se, že se vyskytuje ve spojení s dalšími autoimunitními stavy, jako například roztroušenou sklerózou, revmatoidní artritidou a zánětlivým onemocněním střev (včetně Crohnovy a ulcerózní kolitidy).

To tedy znamená, že mezi endometriózou, celkovým zánětem a dysfunkcí imunitního systému určitě existuje souvislost. Když se ponoříme ještě hlouběji, zánět souvisí s naší funkcí střev a zdravím jater, protože tyto dva faktory hrají důležitou roli v autoimunitě a rozvoji autoimunitních onemocnění.

Kromě toho výzkumy ukazují, že i když příčinou tohoto bolestivého stavu není hormonální nerovnováha, masivně jej zhoršuje, přičemž v popředí stojí nadbytek nebo nedostatek estrogenu. Jinými slovy, hormonální nerovnováha může tento stav zhoršit, ale nezpůsobuje ho.

Genetika také hraje roli, protože se zjistilo, že ženy, které mají blízké příbuzné
s tímto onemocněním, mají 7–10krát vyšší pravděpodobnost, že onemocní endometriózou. U dvojčat ženského pohlaví pravděpodobně onemocní obě, zvláště pokud jsou totožná.

Mezi další faktory, které se spojují s rozvojem endometriózy, patří pití alkoholu, který může zvýšit hladinu estrogenu v těle.

Žena nemá každý měsíc trpět
Žena nemá každý měsíc trpět

4. Estrogenová dominance

Tato nepříjemnost je přesná jako hodiny, vždy 7 až 10 dní před menstruací. Ženy začnou na sobě pociťovat oteklá a každou minutou se zvětšující prsa. Také mají pocit, že nafouklé už víc být nemůžou. Ještě k tomu se stávají prakticky někým jiným, kdo pořád touží po něčem sladkém. Nebo třeba cítí úzkosti. Stresuje je, že mají náhodné změny nálad, které obvykle míří na ten nejsnazší cíl – na muže v jejich životě.

Co je estrogenová dominance?

Už název prozrazuje, že se jedná o nadvládu estrogenu nad dalším důležitým hormonem řídícím menstruační cyklus, tedy progesteronem. Nadbytek estrogenu může značit pouze to, že hladina ostatních hormonů se vyskytuje v nízkých hodnotách, a to způsobuje problémy.

Estrogenová dominance se tedy projevuje při zvýšených hodnotách estrogenu
a normální hladině progesteronu, ale i v okamžiku, kdy se estrogen pohybuje
v normálních hodnotách, avšak progesteron je příliš nízko, takže nedokáže udržovat rovnovážný stav.

Příznaky estrogenové dominance

Dominantní estrogen způsobuje špatnou rovnováhu s progesteronem, čímž mohou vznikat různé problémy a nepříjemné symptomy:

Ženám se zdá, že se každý měsíc symptomy jen zhoršují. Ví, že je něco špatně, ale už netuší, co s nimi děje, a tím pádem ani neví, jak to začít skutečně řešit. Testy totiž ukazují normální stav.

Tak co s tím? Mnohé nad tím časem rezignují. Raději si řeknou že je to jejich „ženský úděl“, musí to přečkat, že vlastně těch 7 dní v měsíci zvládnou. Což ovšem není
v pořádku.

Z nějakého důvodu má mnoho žen pocit, že musí trpět. Jste taky toho názoru? Je na čase, aby si ženy uvědomily, že nemusí menstruaci prožívat jako utrpení. Ona tady není od toho, aby nás trápila, ale abychom mohly mít jednou děti.

Estrogen představuje prorůstový hormon a asi je všem jasné, že příliš mnoho čehokoliv nikdy není dobře. Proto by pak měl přijít na řadu progesteron, který kompenzuje růstové účinky estrogenu. Cílem je udržet tyto dva hormony ve vzájemném prospěšném poměru.

Příčiny estrogenové dominance

Hlavní podíl na tom má chybějící nebo nepravidelná ovulace. Každý z následujících scénářů sníží produkci progesteronu, což umožní, aby se estrogen stal dominantním. Ovulace je brzděna řadou věcí:

Dominance estrogenu se také spojuje s následujícími nemocemi:

Hormonální nerovnováha dokáže ovlivnit celý život
Hormonální nerovnováha dokáže ovlivnit celý život

5. Nízký progesteron

S tímto problémem se potýká nespočet žen. Ženy mají pocit, že zcela ztratily kontrolu nad svým tělem. A nejhorší na tom všem je, že si nikdo nenajde čas, aby ženu skutečně poslouchal a poskládal kousky této hormonální skládačky dohromady. Puzzle plné dílků, které buď nepasují, chybí, nebo se změnily. Žena mezitím trpí na šílené křeče, PMS (úzkosti, bolavá prsa, nadýmání) a mnoho dalšího.

Progesteron představuje výkonný steroidní hormon, který je nezbytný pro zdravý menstruační cyklus a celkové ženské zdraví. Je-li v rovnováze s estrogenem podporuje:

Progesteron se vytváří na několika místech v těle – v nadledvinkách, ve žlutém tělísku (tvoří se na vaječníku po ovulaci; produkuje progesteron i během raného těhotenství), v placentě během pozdějšího těhotenství, při ovulaci.

To znamená, že pokud máte dostatečnou délku luteální fáze (po ovulaci, 12–16 dní)
a ovulaci si potvrzujete zvýšením bazální tělesné teploty a/nebo změnami výtoku, progesteron je v pořádku. (Pokud nevíte, jak na zjištění ovulace, na podzim vyjde kurz STM metody.)

Pravidelně probíhající ovulace představuje jediný způsob, jak vytvořit dostatek progesteronu, aby se ženy cítily dobře ve svém těle.

Příznaky nízkého progesteronu

Nezapomeňte, že progesteron má celostní účinek na tělo (mozek, kosti, spánek
a menstruaci), a proto se vyskytuje tolik příznaků, které se zdají být téměř nesouvisející jako:

Pro všechny ženy, které se pokouší o miminko – když je progesteron během těhotenství nízký, mohou zaznamenat příznaky jako:

Příčiny nízkého progesteronu

Tohle bude dlouhý seznam. Ale pamatujte na velmi důležitý bod: VŠECHNY tyto věci dělají jen jedno – narušují ovulaci. Buď ji oddalují (a stává se sporadickou nebo nepravidelnou), zcela ji zastaví (anovulace), nebo ovlivňují zdraví žlutého tělíska,
a tím také množství progesteronu, které uvolňuje.

Vím, jedná se o dlouhý seznam. Je však důležité si uvědomit, že pro každý z těchto problémů existují řešení. A z velké části jsou všechna stejná. Jakmile se začnou symptomy vyškrtávat, přijde zlepšení funkce vaječníků a hladiny progesteronu.

Už jen správná strava dokáže divy
Už jen správná strava dokáže divy

Tak teď už znáte 5 velmi častých ženských nemocí. Samozřejmě by se jich našlo více, ale v tomto článku jsem vám chtěla nastínit jedny z těch nejhlavnějších, které trápí nemálo žen. Není ale třeba klesat na mysli, se vším se dá pracovat a tělo se vždy může vrátit do hormonální rovnováhy. 

Dámy, pokud jste se v něčem našly a chtěly byste s tím pomoci, zarezervujte si se mnou call a uvidíme, na co společně přijdeme. 🫶


Zdeňka Svobodová

Vím, že čas, který tu máme je velice omezený, a proto jsem se ho rozhodla žít přesně tak, jak si přeji já. Musela jsem se to však naučit. Své know-how teď učím ženy, které si uvědomují, že mohou mít více, ale dělat pro to méně. Ženský cyklus a já jí budu za cestou snů oporou. 

Chcete se o mně dozvědět více? Zde je můj příběh