Hormonální nerovnováha a její vliv na pleť + 10 tipů na akné

12.11.2023

Pleť je odrazem našeho vnitřního zdraví. Dostaň své hormony do pohody a uvidíš, jak Tvůj obličej prozáří!

Akné značí problém, který může postihnout ženy i muže všech věkových kategorií, ačkoliv se často spojuje pouze s pubertálním věkem. Pokud se sama sebe ptáš: „Proč zrovna já mám to proklaté akné?“, neboj, zdaleka v tom nejsi jediná.

Jedním z hlavních důvodů, proč některé ženy trpí akné, je hormonální nerovnováha, a to zejména estrogenová dominance

V tomto článku se podíváme na to, jak hormony ovlivňují Tvou pleť a co můžeš udělat pro zvládnutí hormonálního akné.

Hormonální akné dokáže zamávat s psychikou
Hormonální akné dokáže zamávat s psychikou

Jak hormony ovlivňují pleť?

Hormony představují látky produkované endokrinním systémem, který ovlivňuje téměř vše
v našem těle
, včetně pleti či jiných míst postižených akné. U žen hrají hormony klíčovou roli
v menstruačním cyklu, těhotenství a mnoha dalších fyziologických procesech. Když dojde
k hormonální nerovnováze, může to mít vliv na stav kůže.

1. Menstruační cyklus

Mnoho žen si všímá, že před menstruací nebo během ní se objevují nové pupínky. To často způsobují hormonální změny v tomto období.

2. Těhotenství

Během těhotenství může přirozeně dochází ke změnám v hormonálním systému, což se může odrážet i na pleti. Některé ženy mají v tomto období krásnou pleť, zatímco jiné mohou trpět akné (třeba pak můžeš vyzkoušet „babské rady“ na určování pohlaví).

3. Syndrom polycystických ovarií (PCOS)

PCOS je hormonální porucha, která může zahrnovat narušenou hladinu androgenů a inzulínu. To zvyšuje riziko hormonálního akné. Ženy s PCOS mohou mít více akné na obličeji, krku a horní části trupu.

Naprosto chápu, že akné dokáže znepříjemňovat život… A o to víc, když se děje v rámci PCOS. Pokud Tě tento problém trápí, mám pro Tebe skvělou zprávu! Právě běží přihlašování do skupinového koučinku na PCOS, který vypukne v lednu. Jestli chceš PCOS konečně porazit, neváhej a zamluv si své místečko, dokud to jde.

Hormonální akné

Hormonální akné se často pojí s hormonálními změnami v těle, zejména s hormony nazývanými androgeny. Jedná se o hormony, které stimulují tvorbu mazu v kožních žlázách. Přebytečný maz může způsobit zablokování pórů a vznik černých teček, bílých hnisavých pupínků a cyst. Akné se nemusí vyskytovat jen na obličeji, ale také na hrudníku a zádech.

Chápu Tě, když jsi teď úplně na dně, Tvé sebevědomí se nachází na bodu mrazu a nedokážeš se na sebe skoro ani podívat do zrcadla. Je to těžké, když Ti povím, že se musíš srovnat hlavně psychicky. Akné značí jeden ze symptomů, který ukazuje na hlubší problém ve Tvém těle. Proto pokud si začneš kupovat drahé kosmetické přípravky, chodit pravidelně na kosmetiku, ale nezměníš nic, tzn. stravovací návyky, péči o pleť, snížit stresu, tak si stejně moc nepomůžeš.

Existuje mnoho drobných (dobře, pro některé možná velkých!) úprav, které můžeš provést ve svém každodenním životě, abys zastavila stopy po akné

10 nejlepších tipů na akné

Tady máš mých 10 osvědčených rad, jak zatočit s hormonálním akné.

1. Pečuj o svou pleť

Ráno a večer si kůži čisti produktem, který vyhovuje aknózní pleti. Oplachuj vlažnou vodou. Kupuj si kvalitní a ověřené produkty. Na pleť je lepší mít speciální ručník.

Akné si nemačkej, zbytečně bys ho zanášela a tvořila si jizvičky. Na opravdu velké pupeny si nech předepsat lokální antibiotikum. To je prevence, aby se Ti akné nerozšiřovalo dál.

A ještě jednou – nemačkat a micelární vodu rovnou vyhoď. Na peeling opatrně, spíš nepoužívat.


Moje tipy na kosmetiku 

2. Zařaď vlákninu

Vyčištěním Tvých střev získáš jednosměrnou vstupenku k čisté pleti. Zařaď do stravy vlákninu, která nejenže pomáhá stabilizovat hladinu cukru v krvi, ale také eliminovat přebytek estrogenu.

3. Zaměř se na zdravý jídelníček

Neboj se jíst více bílkovin a tuku. Zaprvé Ti to pomáhá udržet inzulín v rovnováze a zadruhé Tě zasytí, a pak nepotřebuješ jíst ještě čokoládu navíc.

Vyškrtni si z jídelníčku zpracované potraviny, řepkový a slunečnicový olej!

4. Individuální zaměření se na lepek, mléčné výrobky a sóju

Měla bys sama vypozorovat, jestli Ti tyto produkty škodí. Někde se uvádí, že se jedná o potraviny, které dráždí střeva.

Mléčné výrobky – Někomu nemusí dělat dobře. Já třeba s mléčnými produkty nemám problém. Kupuji si převážně ty v bio kvalitě.

Lepek – Celozrnné pečivo je zdravé, ale vynechala bych bílou mouku.

Sója – Tu bych se pozastavila, jelikož tato potravina napomáhá estrogenu. Takže jestli máš problémy, vypozorovala bych si, zda i sója na Tvé akné působí. Produkty bych vysadila jen dočasně, a až by se akné vyléčilo, zase bych se vrátila k tomu, co mám ráda. Projev z jídla na pleť trvá cca 48 hodin.

5. Zapoj doplňky stravy

Začni doplňovat vitamín C, hořčík, zinek a komplex vitamínů B.

Další suplementy, které by Ti mohly pomoci – dračí krev, maca, jílová maska, kurkuma
medem a skořicí.

Určitě koukni na brainmarket (CYKLICNOS10) nebo goodie.cz (CYKLICNOST5), kde můžeš využít i mou slevu. Pokud budeš chtít s výběrem pomoci, určitě mě neváhej kontaktovat

6. Vybírej organické produkty, maso a mléčné výrobky

Díky tomu eliminuješ vystavení se pesticidům. A zbav se také toxických čisticích prostředků
a výrobků pro osobní péči.

Chápu, že teď můžeš namítat, že BIO produkty jsou drahé, ale děláš to pro své zdraví (a stejně kolikrát vycházejí stejně nebo i líp jak neBIO). Buď nápaditá, nemusíš hned nakupovat BIO
v obchodě, ale zajdi si na místní trhy. Nebo najdi někoho v okolí, kdo prodává domácí vajíčka
a jiné potraviny. Stačí abys byla trochu zvídavější.

7. Stres není kámoš

Stres zvyšuje kortizol –> kortizol zvyšuje hladinu cukru v krvi –> hladina cukru v krvi zvyšuje inzulín –> a tady přichází problém!

Zpomal a začni hledat viníky Tvé nepohody. Začni více relaxovat. Udělej si večerní koupel, buď na slunci, dopřej si masáž, medituj, piš si deník – cokoliv, co Ti vyhovuje a dělá dobře!

S meditacemi Ti ráda mohu pomoci já na svém youtube profilu a nebo u nás v cyklicky.

8. Odstraň co nejvíce toxických produktů, které používáš na pleť

Vážně, dobře se podívej na přípravky, které používáš. Kolik z těch ingrediencí dokážeš vyslovit? Hádej, kde skončí, jakmile se absorbují Tvou kůží do krevního oběhu? Ano, jdou přímo do Tvých již tak přetížených jater ke zpracování.

Zkus na kůži používat nontoxic produkty, jako jsou různé oleje, surový med, přírodní jíl, bylinky
a aloe vera. Určitě koukni na odkaz, který jsem zmiňovala výše – nontoxic + goodie.

9. Získej zpět kontrolu nad hladinou cukru v krvi

Sacharidy s vysokým glykemickým indexem, jako jsou bílý chléb a potraviny s přemírou cukru, jsou velcí sabotéři. Zvyšují hladinu krevního cukru a inzulínu.

Vysoká hladina inzulínu způsobuje, že Tvé vaječníky produkují více testosteronu než estrogenu.

10. Akupunktura

Pomůže Ti jak s akné, tak s nerovností pleti po akné. Nedám na ni dopustit.


Zjisti, kde je Tvůj problém
Zjisti, kde je Tvůj problém

Můj příběh s hormonálním akné

Když mi bylo kolem 15 let, měla jsem neuvěřitelné bolesti při prvních dnech menstruace. Zmizely, až když jsem v 16 začala brát hormonální antikoncepci (HA). Bohužel po vysazení jsem začala mít problémy s pletí. Takže od 19 jsem se trápila s cystickým akné. Když už kožní lékařka nevěděla, co se mnou dělat, navrhla mi, abych si nechala předepsat HA. V tom okamžiku mi došlo, že tudy cesta nevede a že bych se měla začít zajímat o to, co se se mnou ve skutečnosti děje.

V období nejsilnějšího akné jsem měla i velice nepravidelné a dlouhé cykly. Začala jsem pátrat. Navštěvovat akupunkturu a začala jsem měnit celý životní styl. Hormonální akné asi do 6 měsíců zmizelo a perioda začala být opět pravidelná.


Vím, čím si procházíš – taky jsem v tom byla
Vím, čím si procházíš – taky jsem v tom byla

Akné ještě jednou

Akné není záležitost jen puberťáků. Obvykle nelze úspěšně léčit zvenčí, protože pramení z toho, co se děje uvnitř. Vzhledem k tomu, že příčina akné sahá hlouběji než Tvá škára (vrstva kůže), řekla bych, že udržet své hormony pod kontrolou je ve skutečnosti důležitější, než mít správný režim péče o pleť – i když to má taky svou důležitost.

3 věci pro vyléčení akné u dospělých žen:

  • Zlepšení detoxikace a eliminace estrogenu v těle.
  • Snížení hladiny testosteronu anebo DHT v těle.
  • Uvedení hladiny progesteronu zpět do normálu.

To vyžaduje pečlivost. I když se Tvé hladiny progesteronu vrátí do normálu, stále můžeš produkovat příliš mnoho androgenů.

Jedna z prvních věcí, kterou můžeš udělat, je pomoci játrům se znovu rozběhnout v čištění. To představuje důvod, proč je čištění jater několikrát ročně tak životně důležité pro Tvé hormonální a celkové zdraví!

Pokud chceš pomoci a získat více individuální péče, neváhej mě kontaktovat! A určitě vyzkoušej tento kvíz, abys zjistila, jak je na tom Tvé hormonální zdraví.Zdeňka Svobodová

Vím, že čas, který tu máme je velice omezený, a proto jsem se ho rozhodla žít přesně tak, jak si přeji já. Musela jsem se to však naučit. Své know-how teď učím ženy, které si uvědomují, že mohou mít více, ale dělat pro to méně. Ženský cyklus a já budeme Tvou oporou za cestou splněných snů. 

Chceš se o mně dozvědět více? Zde je můj příběh