7 faktorů, které významně ovlivňují hladinu cukru v krvi

21.04.2024

Hladina krevního cukru ovlivňuje mnoho… I naše hormony!

Pro normální funkci (nejen) ženského hormonálního, ale i celkového zdraví je naprosto důležité podívat se na to, co jíme. A nejen z hlediska kvality stravy, ale i na hladinu cukru v naší krvi.

Možná už samy víte, že vysoké výkyvy krevního cukru nejsou ideální pro každého člověka. Tyto obrovské skoky a následné propady způsobují řadu problémů a je dobré se jim, co nejvíce vyhýbat. V rámci ženského zdraví je inzulín velmi podstatný!

Některé klíčové faktory přímo ovlivňují hladinu glukózy v krvi a vaše metabolické zdraví. Proto vám dnes prozradím rovnou 7 z nich, kterým byste měly věnovat pozornost. Díky nim si totiž můžete pomoci od velkých odchylek vaší inzulínové křivky.


Stabilní glukóza pomáhá zlepšit i naše ženské hormonální zdraví
Stabilní glukóza pomáhá zlepšit i naše ženské hormonální zdraví

Co si představit pod pojmem „hladina cukru v krvi“?

Glukóza představuje hlavní zdroj energie našeho těla a důležitou součást metabolického zdraví. Zatímco část glukózy pochází z jídla, které jíme (zejména sacharidů), naše tělo ji může také využít ve formě glykogenu (typ cukru, který je uložen v našich svalech nebo játrech). Když se zásoby glykogenu vyčerpají, tělo může také produkovat glukózu prostřednictvím procesu zvaného glukoneogeneze (tvorba glukózy z nesacharidové potravy).

Když potřebujeme energii, naše buňky se nejprve pokusí vytáhnout glukózu z našeho krevního řečiště. Pro metabolické zdraví chceme dosáhnout nízkých glykemických hodnot a skoků, což znamená, že naše hladiny glukózy zůstanou poměrně stabilní. Optimálně by hladiny glukózy měly být po ránu nalačno do 5,8 mmol/l a 1 hodinu po jídle do 7,5 mmol/l. Po 2 hodinách by se už měla hladina vrátit zpět do normálních hodnot.

Chronicky vysoká hladina krevního cukru může poškodit naše zdraví několika způsoby:

 • Inzulínová rezistence: Stav, kdy naše buňky přestanou reagovat na inzulín – hormon, který pomáhá přenášet glukózu do buněk pro energii. Pokročilá inzulínová rezistence se může nakonec stát prediabetem nebo diabetem 2. typu.
 • Zánět v těle: Přirozená reakce těla na poškozené buňky nebo infekci.
 • Oxidační stres: V těle se nachází příliš mnoho nestabilních molekul označovaných jako volné radikály a zároveň není dostatek antioxidantů, které by jich dokázaly tělo zbavit, což vede k poškození buněk a tkání.
 • Glykace: Cukr se v krevním oběhu napojuje na bílkoviny a utváří nové škodlivé molekuly.

Tyto procesy jsou základem mnoha dalších chronických onemocnění, včetně Alzheimerovy choroby a rakoviny, ale také třeba PCOS a jiných hormonálních problémů.

Důležité je však také zabránit tomu, aby hladina cukru v krvi prudce stoupala a následně rapidně neklesala. I když je trvale vysoká hladina cukru v krvi dobře známá jako nebezpečná, výzkumy ukazují, že velké výkyvy (tedy vysoký nárůst a následný pokles) mohou také dost škodit.

Velké výkyvy krevního cukru v průběhu času připravují ornou půdu pro inzulínovou rezistenci. A z krátkodobého hlediska mohou způsobit, že se budeme cítit mizerně, protože se pojí s pocity úzkosti, únavy, podrážděnosti a zvýšené chuti k jídlu – pozor na to zejména v premenstruační fázi, kdy má náš krevní cukr větší tendenci skákat.

Jak tedy udržet hladinu cukru v krvi na optimální úrovni? Začněte tím, že budete věnovat velkou pozornost těmto faktorům, z nichž všechny velmi ovlivňují glukózu a vaše metabolické i hormonální zdraví.

Správně složené jídlo dokáže lépe stabilizovat krevní cukr
Správně složené jídlo dokáže lépe stabilizovat krevní cukr

4 významné hacky pro stabilnější hladinu cukru v krvi

1. Strava

Vaše jedinečná genetická výbava a složení mikrobiomu mohou ovlivnit, jak konkrétní jídlo ovlivňuje vaše tělo. To znamená, že neexistuje jediný stravovací styl, který by byl ideální pro každého, pokud jde o udržení hmotnosti, trávení nebo stabilní hladinu glukózy.

Snažte se vybírat potraviny, u kterých je nepravděpodobné, že by zvýšily hladinu krevního cukru, a volte plnohodnotné potraviny bohaté na mikroživiny, vlákninu, omega-3 a probiotika.

Ovšem existují některá univerzální doporučení ohledně toho, jak jídlo ovlivňuje hladinu cukru v krvi. 

Když konzumujete něco, co obsahuje sacharidy, váš trávicí trakt je rozloží na cukry včetně glukózy, které lze využít jako energii. Jednoduché sacharidy, jako je cukr a rafinovaná mouka (bílé pečivo, těstoviny, rýže), se snadno zpracovávají, takže glukóza se rychle dostane do krevního oběhu. U těch složitějších (celozrnné potraviny, luštěniny atd.), trvá déle, než se stráví. I když se nakonec štěpí na cukr, který vstupuje do krevního řečiště, děje se to pomaleji, což vede ke stabilnější hladině glukózy v krvi.

Dokonce i celá zrna mohou být problematická. Mnoho lidí věří, že potraviny jako hnědá rýže, quinoa, celozrnné pečivo a těstoviny neovlivní hladinu glukózy v krvi, ale je důležité si uvědomit, že všechny stále obsahují sacharidy, což může vést k vysokým hodnotám glukózy. To samé třeba v dnešní době velmi oblíbené batáty mohou také zajistit vysokou hladinu krevního cukru, ale zase ne tak velkou jako klasické brambory. 

Svou roli hrají i další makroživiny. Vláknina, která prochází vaším tělem většinou neporušená (aniž by byla trávena), zpomaluje vstřebávání glukózy. A bílkoviny a tuky zase udrží jídlo v žaludku déle a zabraňují rychlému zaplavení krevního řečiště glukózou.

Nejlepším přístupem je zkombinovat sacharidy s nějakým zdravým tukem, bílkovinami a vlákninou, což pomůže zmírnit výkyvy krevního cukru způsobené sacharidy. A by měly v jídelníčku převažovat komplexní sacharidy nad těmi jednoduchými.

Není nutné sacharidy vynechávat a někdy to ani neprospívá našemu ženskému hormonálnímu zdraví!

Co tedy dělat?

 • Omezte jednoduché sacharidy a cukry kdykoli je to možné a volte spíše ty komplexní.
 • Nikdy nejezte samotné sacharidy! Kombinujte je s tuky, bílkovinami a vlákninou.
 • Volte plnohodnotné potraviny, které jsou bohaté na mikroživiny, vlákninu, omega-3 a probiotika.
 • Zkuste hack s jablečným octem!
 • A mrkněte na tyto recepty!

🩷 Tip: Chcete vědět víc o stravě a jak jíst, abyste měly hormony v pohodě? Program Hormonální balance stravování vás vše potřebné naučí!

2. Pohyb

Fyzická aktivita poskytuje krátkodobé i dlouhodobé zdravotní přínosy. Krátkodobě pomáhá přesunout glukózu z krevního řečiště do buněk, což značí důvod, proč mírné cvičení nebo procházka do hodiny po jídle může pomoci zmírnit nárůst hladiny cukru v krvi.

Když jste fyzicky aktivní, vaše svaly potřebují glukózu okamžitě. I když mají přístup k nějaké uložené glukóze (ve formě glykogenu), nejprve se ji snaží vzít z vašeho krevního oběhu, než aby čerpaly ze zásob. 

Fyzická aktivita navíc činí vaše buňky citlivějšími na inzulín. Díky cvičení se zvyšuje kapacita pro glukózu ve svalových buňkách. Pak do nich může vstoupit více glukózy bez nutnosti další produkce inzulínu.

Pohyb pomáhá s okamžitým snížením hladiny cukru v krvi po jídle, ale některé příznivé účinky cvičení přetrvávají i dále. Z dlouhodobého hlediska pravidelná fyzická aktivita částečně pomáhá, protože zvyšuje počet svalových buněk, což znamená více mitochondrií pro přeměnu glukózy na energii.

Naopak přílišné sezení během dne se spojuje s větším zánětem v těle a vyšší úrovní inzulínové rezistence

No zkrátka, přirozený pohyb je nám odjakživa blízký, a proto by se na něj mělo myslet i v dnešní době, kdy už máme tolik sedavých zaměstnání a jiných zlehčovačů života (pořád se někde vozíme dopravními prostředky, uklízí za nás roboti atd.).

Zkuste třeba i jógu, ta je skvělá pro naše ženské hormonální zdraví.

Co tedy dělat?

 • Zaměřte se na minimálně 30 minut cvičení 5× za týden.
 • Pokud je to možné, načasujte svůj pohyb po jídle (alespoň krátká 20minutová procházka).
 • Přidejte i silový trénink do své cvičební rutiny, protože zvýšená svalová hmota zvyšuje kapacitu příjmu glukózy a zlepšuje citlivost na inzulín.

3. Stres

Stres vyvolává v těle hormonální reakci, která ovlivňuje hladinu glukózy. Když se cítíte extrémně vyčerpané nebo panikaříte (zažíváte krátkodobý intenzivní stres), vaše tělo se připraví na „boj s hrozbou“ tím, že nechá dostatek glukózy ve vašem krevním řečišti, aby ji mohly využít vaše svaly. Výsledkem je zvýšená hladina glukózy.

Dlouhodobý stres je také problematický. Chronický stres může vést k prodloužené inzulínové rezistenci, protože vaše tělo se neustále vyrovnává se zvýšenými hladinami kortizolu. Mnoho lidí se navíc ve stresu přejídá nebo volí méně zdravá jídla, což může dále zvyšovat hladinu glukózy.

Techniky pro lepší zvládání stresu můžou výrazně prospět metabolickému zdraví. Zkuste třeba pravidelné procvičování hlubokého dýchání, chodit na klidné procházky do přírody, meditovat, věnovat se nějaké kreativní tvorbě, trávit čas v dobré společnosti... Hlavně se více smějte!

Co tedy dělat?

 • I když se náročným životním výzvám nelze vyhnout, stresovou reakci lze zvládnout pomocí správných nástrojů.
 • Upřednostněte svou psychickou pohodu a podnikněte kroky ke zvládání stresu (viz výše). 

4. Spánek

Množství a kvalita spánku jsou životně důležité pro optimální metabolismus, citlivost na inzulín a variabilitu glukózy.

Nedostatečný a špatný spánek se pojí taktéž s rozvojem obezity a cukrovky. I když přesné mechanismy se stále prozkoumávají, pravděpodobně hlavní roli hrají změny v sekreci hormonů.

Pro začátek má stresový hormon kortizol tendenci v noci klesat, což pomáhá snižovat a stabilizovat hladinu cukru v krvi, když spíte. Pokud si ale dostatečně neodpočinete, kortizol může zůstat zvýšený. Navíc se během dne budete cítit roztřepení. 

Jestli v noci nespíte, může to vést ke zvýšení adrenalinu a kortizolu. Vyšší hladiny těchto hormonů urychlují vzestup glukózy v krvi .

Když spíte, vaše tělo také produkuje vyvážené množství ghrelinu a leptinu, dvou hormonů, které ovlivňují chuť k jídlu a sytost . Pokud nemáte dostatek spánku (nebo je váš spánek nekvalitní), můžete produkovat příliš mnoho ghrelinu. To může nepřímo vést k vyšším hladinám glukózy tím, že vás nutí se přejídat. Navíc lidé, kteří nedostatečně spí, často touží po sladkostech a škrobech.

Nedostatek spánku je také spojen se zvýšeným zánětem. Zánět přispívá k inzulínové rezistenci, a když vaše tělo nevyužívá inzulín efektivně, hladiny glukózy v krvi zůstávají zvýšené. 

Co tedy dělat?

 • Upřednostněte dostatek kvalitního spánku. To, kolik spánku potřebujete, je individuální, ale aspoň 7 až 8 hodin je optimálních pro metabolické zdraví. 
 • Berte ohled na svou cykličnost! Během menstruace můžete potřebovat více spát než v dynamické fázi

🩷 Tip: O spánku i dalších důležitých aspektech našeho zdraví se bavíme i na Cyklicky. Připojte se a vzdělávejte se dál formou rozhovorů s řadou odborníků!

3 další užitečné páky na krevní cukr

5. Mikroživiny

Když přemýšlíte o tom, co máte na talíři, pravděpodobně se zaměříte na sacharidy, tuky a bílkoviny, což jsou makroživiny. Ale mikroživiny – které vaše tělo potřebuje v menším množství – také ovlivňují to, jak vaše tělo zachází s glukózou.

Několik různých mikroživin zlepšuje metabolické zdraví. Jednu z nich představuje hořčík (sleva CYKLICNOST10), který může ovlivnit metabolismus glukózy a citlivost na inzulín prostřednictvím procesu zvaného autofosforylace: Hořčík umožňuje fosforu, dalšímu minerálu, připojit se k inzulínovému receptoru a zapnout jej, což zlepšuje citlivost na inzulín. Zdá se, že hořčík také pomáhá proteinům přenášejícím glukózu přesunout cukr z krevního řečiště do buněk.

Několik dalších minerálů, včetně selenu (antioxidant, který pomáhá snižovat zánět) a vitamínu B6 (který se podílí na četných buněčných reakcích, které regulují metabolismus glukózy), má také potenciál ovlivnit hladiny glukózy.

Co tedy dělat?

 • Upřednostňujte BIO kvalitu a produkty z farmy.
 • Vyhněte se ultrazpracovaným potravinám, protože ty jsou vesměs bez mikroživin.
 • V případě potřeby užívejte doplňky stravy a vitamíny.

6. Mikrobiom

Dalším způsobem, jak mohou mikroživiny ovlivnit hladinu glukózy, je změna vašeho střevního mikrobiomu. Ten zahrnuje všechny mikroby (bakterie, viry a houby), které žijí ve vašem střevním traktu. Tedy i ty špatné, které mohou způsobit onemocnění, stejně jako ty, které podporují dobré zdraví. 

Rovnováha a složení vašeho mikrobiomu jsou nesmírně důležité. Ta hraje zásadní roli v celkovém i hormonálním zdraví. Více se můžete dočíst i v tomto článku.

A jak střevní mikrobiom souvisí s krevním cukrem? Vaše střevo produkuje senzorové hormony, zvané inkretiny, které detekují příchozí potravu a vybízejí tělo k její metabolizaci. Glukagonu podobný peptid 1 (GLP-1) je inkretin, který říká slinivce, aby uvolňovala inzulín, který snižuje hladinu glukózy v krvi.

Výzkum naznačuje, že střevní mikroflóra narušuje sekreci inkretinů u lidí s metabolickými zdravotními problémy. Například existují významné rozdíly v produkci inkretinů mezi lidmi s diabetem 2. typu nebo prediabetem a těmi, kteří nemají ani jeden stav.

Zdá se, že důležitá je také produkce mastných kyselin s krátkým řetězcem (SCFA). SCFA jsou produkovány v trávicím traktu poté, co byla nestravitelná vláknina (která není ve vašem těle štěpena) fermentována specifickými střevními bakteriemi a množství vlákniny a typ bakterií ve střevě ovlivňuje, kolik z těchto prospěšných mastných vznikají kyseliny. 

Butyrát je například jeden typ SCFA, který má protizánětlivé vlastnosti. Studie zjistily, že lidé s diabetem 2. typu neprodukují tolik butyrátu jako metabolicky zdraví lidé. Nadměrný zánět může vést k inzulínové rezistenci a horší kontrole glykémie.

Co tedy dělat?

 • Optimalizujte svou stravu pro lepší zdraví střev tím, že budete přijímat více probiotik a prebiotik.
 • Vláknina hraje také zásadní roli pro zdravé trávení.

7. Environmentální toxiny

Chemikálie, které jíte, dýcháte a kterým jste jinak vystavené, mají také moc ovlivnit vaše metabolické a hormonální zdraví. Například takový nikotin z cigaret přímo ovlivňuje tukové buňky a pozměňuje je takovým způsobem, aby podpořil inzulínovou rezistenci.

Petrochemické látky, které pocházejí z fosilních paliv a nacházejí se ve všem, od plastů a hnojiv až po produkty osobní péče, jsou také problematické. Bisfenol A (BPA) představuje jeden typ petrochemie, který zřejmě mění nebo napodobuje hormony, jako je estrogen. Jeho přebytek ve vašem těle může způsobit inzulínovou rezistenci zvýšením uvolňování inzulínu ze slinivky břišní, ale i mnoho jiných hormonálních problémů.

Některé přísady ve zpracovaných a ultrazpracovaných potravinách mohou také způsobit potenciální zdravotní problémy, včetně zánětů, které škodí zdraví. 

Co tedy dělat?

 • Rozhodně nekuřte!
 • Dávejte si pozor na petrochemické látky v kosmetických, čisticích prostředcích a v obalech a nádobách na potraviny.
 • Vyhněte se rychlému občerstvení a ultrazpracovaným potravinám, které pravděpodobně obsahují složky škodlivé pro zdraví.
Myslete na své zdraví a dbejte i na stabilnější krevní cukr
Myslete na své zdraví a dbejte i na stabilnější krevní cukr

Nejdůležitější body k zapamatování

 • Strava ovlivňuje hladinu cukru v krvi, a to prostřednictvím příjmu sacharidů v kombinaci s bílkovinami, tuky a vlákninou.

 • Cvičení pomáhá snížit hladinu krevního cukru krátkodobě přesunem glukózy do buněk a dlouhodobě zvýšením citlivosti na inzulín.

 • Stres zvyšuje hladinu cukru v krvi uvolňováním kortizolu a adrenalinu, které vedou k inzulínové rezistenci.

 • Spánek je klíčový pro správnou hladinu hormonů a zmírnění zánětlivosti, která ovlivňuje metabolismus glukózy.

 • Mikroživiny, rovnováha střevního mikrobiomu a toxiny v životním prostředí ovlivňují procesy spojené s reakcí na inzulín a zánětem.

Zdroj informací o glukóze.


Pokud se chcete dozvědět více o svém zdraví v rámci ženské cykličnosti, naučit se ji více využívat ve svém životě, nebo případně vyřešit nějaké hormonální bolístky, které vás trápí, nebojte se ozvat. Ráda vám s tím pomůžu!🙋‍♀️

A nezapomeňte se připojit ke komunitě Cyklicky, která vás každý měsíc obohatí o další užitečné tipy pro svůj ženský potenciál! Nechybí i právě zmíněný spánek, nontoxic life, střevní mikrobiom a další.


Pokud vás trápí PCOS, můžete se přihlásit k dalšímu kolu skupinového koučinku, který spouštíme v květnu. První kolo mělo velký úspěch a věřím, že druhé se ponese ve stejném duchu! Tak ať vám neunikne místečko!


Zdeňka Svobodová

Vím, že čas, který tu máme je velice omezený, a proto jsem se ho rozhodla žít přesně tak, jak si přeji já. Musela jsem se to však naučit. Své know-how teď učím ženy, které si uvědomují, že mohou mít více, ale dělat pro to méně. Ženský cyklus a já budeme Tvou oporou za cestou splněných snů. 

Chceš se o mně dozvědět více? Zde je můj příběh