Trekování ženských cyklů po porodu: Je možné zmapovat své cykly?

02.06.2024

Trekování ženských cyklů po porodu: Opravdu můžu sledovat svůj cyklus?

V minulém článku jsme nakousli jedno z oblíbených ženských témat, a to mateřství. Dnes u něj tedy ještě zůstaneme a podíváme se na trochu odbornější oblast, a to konkrétně trekování cyklů po porodu.

Je možné zmapovat vaše cykly po narození dítěte? Tady existuje velmi jednoduchá odpověď – ANO! Najde se však několik důležitých podrobností, které byste o trekování po porodu měly vědět.

Trekování ženských cyklů po porodu může pomoci s mnoha problémy a nejasnostmi
Trekování ženských cyklů po porodu může pomoci s mnoha problémy a nejasnostmi

Návrat k normálnímu cyklu po narození dítěte

Po porodu prochází tělo ženy mnoha hormonálními, fyzickými i psychickými změnami. Jedním z aspektů, kterému mnoho novopečených maminek věnuje pozornost, je návrat k menstruačnímu cyklu a plodnosti. Mapování ženských cyklů po porodu představuje užitečný nástroj pro sledování hormonálních změn a porozumění tomu, jak se tělo adaptovalo na mateřství.

Podíváme se na několik nejčastějších otázek, které se objevují ohledně trekování cyklů po narození dítěte:

1. Jak dlouho bude trvat, než se mi po porodu vrátí menstruace?

Bohužel na tuto otázku neexistuje jedna jednoduchá odpověď, protože to závisí na řadě různých faktorů – především na tom, zda kojíte, nebo ne. Pokud kojíte po porodu, menstruace se může vrátit již po šestinedělí nebo až za 12 měsíců a déle.

Kojení zabraňuje ovulaci tím, že potlačuje vaši produkci FSH a LH hormonů a míra potlačení souvisí s frekvencí a délkou kojení. Jestli z různých důvodů nemůžete kojit, částečně dokrmujete umělým mlékem, vracíte se do práce nebo se u vás událo delší období bez dítěte, můžete očekávat dřívější návrat ovulace a menstruace.

Mezi další faktory, které mohou ovlivnit návrat vaší plodnosti, patří spánek (který většinou s miminkem není nic moc😫), zavádění pevné stravy dítěte a váš vlastní zdravotní stav.

2. Když nemůžu kojit, vrátí se mi menstruace dříve?

Jak už bylo zmíněno, většinou ano (pokud se nevyskytne nějaký hormonální problém). Mnoho žen se diví, jak rychle se jejich plodnost vrací, když nemohou nebo přestaly kojit hned po narození dítěte. V této situaci můžete očekávat, že se vaše cykly vrátí již za 5–6 týdnů po porodu.

Pokud jste někdy slyšeli o „irských dvojčatech“ (název pro 2 děti narozené během 12 měsíců, tedy 1 roku), nyní víte, jak se to může stát. Jestli nemůžete kojit, začněte sledovat své plodné příznaky, jakmile vaše poporodní krvácení (očistky) skončí.

3. Jak mapovat cykly po porodu?

  • Sledujte příznaky ovulace: Změna vaginálního výtoku, zvýšená bazální teplota, chuť na sex, větší starostlivost o druhé a třeba i citlivější prsa. Tyto příznaky mohou naznačovat, že ovulujete, i když ještě nemáte menstruaci (ta přijde posléze).

  • Použijte aplikace nebo tabulky pro zapisování: Existují různé aplikace či papírové tabulky, které ženám umožňují sledovat své menstruační cykly a ovulaci. Ty mohou být užitečné pro sledování délky cyklu, příznaků ovulace, období plodnosti a případně nějakých hormonálních výkyvů.

  • Naučte se STM metodu: Vlastně se jedná o takovou kombinaci výše zmíněných bodů. STM vám poskytne užitečné informace ohledně toho, co se ve vašem těle děje a můžete díky ní plánovat také budoucí těhotenství nebo ji využít jako formu přirozené antikoncepce.

🩷 Tip: Chcete vědět víc o svém hormonálním zdraví? Udělejte si tento kvíz! 🙌

Hlídejte si, ať dostatečně jíte a máte potřebné živiny
Hlídejte si, ať dostatečně jíte a máte potřebné živiny

4. Můžu se spolehnout na sledování o své plodnosti i po porodu?

Ano! 🙌 I když se poporodní graf liší od běžného grafu ženského cyklu, můžete úspěšně používat toto povědomí o plodnosti i po porození dítěte (STM metodu).

Poporodní období se rozděluje do dvou odlišných fází:

  • první fáze – od porození do první ovulace/menstruace,

  • druhá fáze – od první ovulace/menstruace do doby, než se cykly znormalizují.

Existují různé přístupy k řízení vaší plodnosti v obou těchto fázích. Já doporučuji metodu STM, kterou vás mile ráda naučím🙋‍♀️. Je to jednoduché, levné a také patří k těm nejpřesnějším.

5. Menstruace se mi nevrátila a já se chci začít snažit o další miminko, mám to vzdát?

Ne nutně. Když pochopíte roli kojení při potlačování plodnosti po porodu, možná budete schopné podpořit návrat vašeho cyklu bez úplného odstavení. Nejdůležitějším faktorem je frekvence a délka kojení. Dosáhnout návratu vaší plodnosti v některých případech můžete tím, že budete krmit s odstupem, odsáváním, začleněním dalšího krmení z lahvičky nebo zastavením/minimálním nočním krmením (chápu, to samozřejmě ne vždy jde).

Kojení není jediným faktorem v zabránění návratu ovulace a menstruace. Pokud máte nedostatek živin, málo jíte, nedostatečně spíte (tohle je pochopitelné) nebo máte nevyřešené zdravotní problémy (jako třeba štítnou žlázu, PCOS nebo hypotalamickou amenoreu), možná budete muset tyto problémy nejprve vyřešit, než se vaše cykly vrátí do normálu.

Chápu, že s miminkem se některé věci hůře napravují, ale vždy můžete alespoň hledat cestičky. Prospěte se, když se najde někdo, kdo vám mimčo pohlídá; dbejte na to, abyste opravdu dostatečně jedly (kor když kojíte); nechte se otestovat na vitamíny a minerály a podle výsledku zařaďte vhodné doplňky stravy (co určitě doporučuji každé, je hořčík (sleva CYKLICNOST10), omega 3 (sleva CYKLICNOST10) a po porodu se hodí i doplnit železo (doporučuji taky z BrainMarketu). S hormonálními problémy vám zase třeba já ráda pomůžu.

6. Mohu otěhotnět před první menstruací po porodu?

Ano! 🙌 K ovulaci dochází před vaší první skutečnou menstruací, takže je možné otěhotnět před návratem první menstruace (a mnoha ženám se to taky stává a pak se diví – proto je vhodná metoda STM).

🩷 Tip: Pokud ještě po porodu nemáte navrácený cyklus, možná by vás mohlo zajímat, jak žít cyklicky i bez cyklu.

7. Cyklus se už vrátil, ale moje luteální fáze je krátká anebo mám nepravidelnou menstruaci. Je to normální?

Těhotenství a poporodní období jsou dvě jedinečná období života, která čerpají velké množství živin z vašich zásob. 1 až 2 roky porodu se mohou považovat za takový „poporodní přechod“, během kterého se tělo ženy fyzicky zotavuje z těchto náročných životních fází a znovu si vytváří zásoby živin. Když ještě k tomu kojíte a již v této fázi se vrátí cyklus, je běžné, že tělu chvíli trvá, než se hormony dají pořádně do normálu.

Tyto abnormality cyklu, jako je krátká luteální fáze nebo nepravidelná menstruace, se ve fázi „poporodního přechodu“ objevují velmi často. Pokud považujete svůj menstruační cyklus jako důležitou součást svého života, tyto problémy vám připomínají, že vaše tělo potřebuje péči, a proto musíte podniknout nezbytné kroky, abyste se o něj náležitě postaraly. Všechny mé klientky po porodu jsou 100% pohlcené do péče o miminko, své partnery, ostatní členy rodiny a na sebe často zapomínají.

Pokud jste po porodu, vaše cykly se již vrátily, ale jsou nepravidelné nebo máte problémy s luteální fází (krátká luteální fáze, premenstruační špinění, středně těžké až těžké PMS), berte to jako znamení, že se musíte postarat o sebe. Už výše jsem něco zmiňovala, ale ještě si to jednou připomeneme:

  • Snažte se upřednostňovat spánek: I když se vaše dítě stále často budí, zkuste se dostat do postele brzy a spěte vždy, když můžete. Ten úklid opravdu počká.

  • Ujistěte se, že jíte 3 vyvážená jídla denně: Potřebujete bílkoviny (pohlídejte si je, a o to víc když kojíte anebo jste více aktivní), zdravé tuky, komplexní sacharidy a vlákninu v každém jídle, abyste měly dostatek živin a udržely si vyváženou hladinu cukru v krvi. Klidně někoho požádejte, aby vám uvařil nebo nakoupil.

  • Musíte také doplňovat živiny: Zahrňte játra, kostní vývar, ryby a další nezbytné potraviny pro plodnost, abyste si vytvořily zásoby potřebných živin – zvláště pokud plánujete v blízké budoucnosti znovu otěhotnět.

  • Choďte na procházky do přírody: Přirozený pohyb je důležitý ve všech fázích života, i po porodu. Stačí procházky na čerstvém vzduchu. Uvidíte, že vám i mimču udělají dobře.

  • Nebojte se požádat o pomoc: Poporodní období a čas s miminkem je náročné. Klidně si řekněte někomu o pomoc. Nemusí se vám hned brát miminko z rukou, ale třeba vám někdo uklidí, nakoupí, uvaří atd. Vám se uleví a to prospěje vaší psychické pohodě.

🩷 Tip: O spánku i dalších důležitých aspektech našeho zdraví se bavíme i na Cyklicky. Připojte se a vzdělávejte se dál formou rozhovorů s řadou odborníků!

Trekování ženských cyklů po porodu představuje užitečný nástroj pro sledování návratu menstruace a ovulace. Je důležité si uvědomit, že každá žena je jedinečná a návrat menstruačního cyklu po porodu u každé probíhá jinak. Sledování svých tělesných signálů pomůže k porozumění a správnému reagování na změny ve svých cyklech po porodu.

Kojení může brzdit návrat ovulace a menstruace
Kojení může brzdit návrat ovulace a menstruace

Pokud potřebujete pomoci s porozuměním svému tělu po porodu nebo klidně i kdykoliv jindy, nebojte se mě kontaktovat 🙋‍♀️. Nebo jestli vás trápí nějaký hormonální problém. Společně na to mrkneme a zjistíme, jak docílit opět zdravého, plodného cyklu. 

A nezapomeňte se připojit ke komunitě Cyklicky, která vás každý měsíc obohatí o další užitečné tipy pro svůj ženský potenciál! Můžete se dozvědět třeba o gynekologické fyzioterapii, která se hodí zejména po porodu.


Zdeňka Svobodová

Vím, že čas, který tu máme je velice omezený, a proto jsem se ho rozhodla žít přesně tak, jak si přeji já. Musela jsem se to však naučit. Své know-how teď učím ženy, které si uvědomují, že mohou mít více, ale dělat pro to méně. Ženský cyklus a já budeme Tvou oporou za cestou splněných snů. 

Chceš se o mně dozvědět více? Zde je můj příběh