Jak žít cyklicky, když nemám cyklus?

07.04.2024

Život v synchronii s cykly, i když ten menstruační chybí: Praktické tipy pro každou ženu bez cyklu

Život v souladu se svou ženskou cykličností představuje krásný způsob, jak propojit své jednání s přirozenými rytmickými změnami těla. Ženy nebojte, i když momentálně nemáte cyklus, a to ať z jakéhokoliv důvodu, můžete stále žít život podle cyklických principů, které respektují přírodní fáze a vaše vlastní energetické hladiny a fyzické potřeby.

Vím, že pro mnoho žen je těžké nějak se sžít a poslouchat své tělo, když cyklus nemají. Proto jsem pro vás sepsala pár praktických tipů hodících se pro všechny dámy, které touží žít v souladu s cykly, i když svou cykličnost zrovna nemají.

Žena může žít cyklicky, i když jí cyklus momentálně chybí
Žena může žít cyklicky, i když jí cyklus momentálně chybí

 Důvody chybějícího cyklu

Ženám může chybět nebo vypadávat menstruační cyklus z různých důvodů:

Přirozené příčiny

✅ Období před dospíváním: U mladých dívek, kterým ještě tělo "nedospělo", je přirozené, že stále chybí menstruační cyklus. I po objevení může být stále nepravidelný, dokud se hormonální systém plně nevyvine.

✅ Těhotenství: Jeden z nejčastějších přirozených důvodů, proč ženám chybí menstruace. Po oplodnění vajíčka většinou menstruační cyklus na nějakou dobu přestane.

✅ Kojení: U některých žen i kojení vede k potlačení ovulace a menstruace. To může být způsobeno hormonem prolaktinem, který je produkován během kojení.

✅ Menopauza: Přechod do menopauzy nebo perimenopauzy představuje přirozený proces, který přichází s věkem. Ženy v perimenopauze mohou začít mít nepravidelné menstruační cykly a nakonec přestanou úplně menstruovat.


Během života existují různá období, kdy ženy nemají menstruační cyklus, a je to tak v pořádku.

Nepřirozené (zdravotní) příčiny

😓Hormonální nerovnováha: Poruchy hormonálního systému, včetně poruchy štítné žlázy, poruchy v produkci pohlavních hormonů (estrogen, progesteron) nebo při hypotalamické amenoree, mohou ovlivnit menstruační cyklus a způsobit jeho vynechání.

😥 Stres: Ten není dobrý nikdy. Vysoká úroveň stresu může ovlivnit funkci hypotalamu, který reguluje menstruační cyklus. Chronický nebo extrémní stres může způsobit, že menstruace bude nepravidelná nebo úplně vypadne.

🙅‍♀️ Změny hmotnosti: Extrémní váhové změny, jako je rychlý nárůst, nebo naopak ztráta váhy, mohou ovlivnit hormonální rovnováhu a způsobit chybění menstruace.

🤒 Nemoci: Některé závažné nemoci nebo infekce mohou ovlivnit reprodukční systém a způsobit nepravidelnosti v menstruačním cyklu.

💊 Užívání určitých léků: Některé léky, zejména hormonální antikoncepce nebo léky používané při léčbě jiných zdravotních stavů, mohou ovlivnit menstruační cyklus. HA působí vyloženě na to, aby ženy cyklus neměly.

🏋️‍♀️ Výrazná fyzická aktivita: Nadměrný pohyb, zejména u vrcholových sportovkyň, může ovlivnit ženský cyklus a způsobit jeho nepravidelnost nebo úplné vynechání.

🥬 Nedostatečný energetický příjem: V dnešní době mají ženy tendenci jíst co nejméně nebo živinově nedostatečně, aby si udržely „ideální figuru“. To fakt není dobré… Naše těla potřebují palivo, aby správně fungovala! Extrémně nízká hmotnost nebo nedostatečná strava může ovlivnit hormonální rovnováhu a vést k chybění menstruace.

Jak žít cyklicky bez cyklu?

I když je ženská cykličnost krásná a lze podle ní v životě skvěle fungovat, cyklicky můžeme žít i mimo náš menstruační cyklus, ať už nám vypadl z jakéhokoliv důvodu. 

Však se jen podívejme do přírody a na život okolo sebe – všude kolem nás panuje mnoho cyklů. Máme například fáze měsíce a roční období, které se pravidelně mění. Oni i ti chlapi mají své cykly, také nejsou stále stejní, jen je to u nich trochu jiné, než u nás.🤷‍♀️

Teď se tedy podíváme na to, jak žít cyklicky i bez cyklu. Opravdu se to dá, jen stačí vědět, jak na to.

Sledování fází měsíce

V případě, že nám chybí menstruační cyklus, je nejjednodušším řešením řídit se podle měsíčních fází. Přece jen jsou 4 a opakují se každý měsíc, stejně jako v případě naší ženské cykličnosti.

Sledování fází měsíce představuje jednoduchý způsob, jak žít jako žena cyklicky. I on má své energie měnící se během 30 dní a my je můžeme nasát a využít ve svůj prospěch. Dokonce některé ženy mají i svůj menstruační cyklus sladěný s fázemi měsíce.

Prakticky se to dá uchopit tak, že:

🌑NOV – menstruační fáze: Tento týden považujme jako naši menstruaci – tedy odpočívat, naslouchat své vnitřní intuici, stáhnout se do sebe a reflektovat uplynulé období.

🌒Dorůstající měsíc – dynamická fáze: V první čtvrti, kdy měsíc dorůstá můžeme využít přibývající energie jako v dynamické fázi. Začínejme tedy nové věci a projekty, využijme naši fyzickou a emocionální sílu a přemýšlejme logicky.

🌕Úplněk – ovulační fáze: Během úplňku jsme v plné energii jako při ovulaci. Rády spolupracujeme, podporujeme a nasloucháme ostatním a milujeme trávit čas ve společnosti. Cítíme se sexy a jako bohyně.

🌘Couvající měsíc – premenstruační fáze: V poslední čtvrti se začínáme stahovat zase do sebe, rády věci dokončujeme, máme smysl pro detail a může nám jít i třídění věcí.

Využívání energie a fází měsíce nám tedy umožňuje využívat potenciál cykličnosti. Zejména je nám ženám tato cykličnost velmi podobná.


🩷 Tip: Zajímá vás, jak jste na tom momentálně se svým hormonálním zdravím? Určitě vyzkoušejte tento kvíz.

Co když to v těhotenství a po příchodu miminka nefunguje?

Musíme však vzít v úvahu, že v některých životních obdobích, kdy nám přirozeně chybí ovulace a tedy i menstruace, ani řízení podle fází měsíce nemusí úplně vyhovovat každé ženě. 

Například během těhotenství, v šestinedělí a prvních měsících po porodu, kdy se v těle přirozeně děje mnoho hormonálních změn, nemusí toto sledování vyhovovat každé. Zkusit to samozřejmě můžete, ale tady je lepší důkladně sledovat sebe a řídit se podle toho, jak se aktuálně cítíte.

Rané mateřství se může rozfázovat jinak, a to do celého roku. Jedná se opět o 4 fáze, ale v 3měsíčních etapách. A první 3 už určitě moc dobře znáte.

Těhotenství se běžně rozděluje na 3 trimestry, o nich právě už jistě víte. Ovšem i začáteční měsíce po porodu tělo prochází obrovskými změnami a hojením, stejně tak jako přichází na řadu sžívání se s miminkem, které se první tři měsíce svého života teprve učí a poznává, že už není v těle matky. Proto se tomuto období někdy říká 4. trimestr.

🤰 1. trimestr – nový začátek a příprava: Ten bývá pro řadu žen velmi náročný, ať už fyzicky, tak i psychicky. Objevují se nevolnosti, únava a žena mnohdy neví, jestli se má tedy radovat, nebo brečet, že je jí zle jako nikdy předtím. V této fázi je dobré naslouchat svému tělu, být na sebe hodná, dostatečně spát a postupně se připravovat na úplně jiný život, a to po všech stránkách – tělesné změny, jiné životní tempo i priority. Zkrátka takový nový začátek a příprava, které se pojí s ženskou dynamickou fází.

🤰 2. trimestr – energie a společnost: Konečně se ženám vrací síla a chuť do života. Na chvíli se zdá, že je zas všechno tak, jako předtím. Akorát pomalu roste bříško, někomu i prsa a pociťují se první pohyby. Nárůst energie ale opět více láká ukazovat se ve společnosti a projevovat radost z miminka. Ženy se často v tomto období cítí i velmi přitažlivé, rády na sebe koukají do zrcadla a pozorují své měnící se tělo a nejraději by ho ukázaly také celému světu. Je to taková pomyslná ovulační fáze.

🤰 3. trimestr – ladění posledních detailů: Konečná fáze těhotenství, kdy už nás tělo zase pomalu vrací k sobě, nutí zpomalit a soustředit se na ladění posledních detailů. Ženy dokupují poslední věci pro miminko, zařizují domácnost, připravují se na porod a už toho ani tolik nezvládají. Jdou jim spíše jednoduché činnosti a možná se objevuje i nějaký strach z toho, co je brzy čeká. Tyto 3 měsíce se dají považovat za premenstruační fázi.

🤰 4. trimestr – odpočinek a přítomný okamžik: Období po porodu má být věnováno především regeneraci, seznamování se s miminkem a sžívání se s úplně jiným životem. Prioritu žen nyní představuje miminko, jsou také více stažené do sebe a vnímají přítomný okamžik, neboť každý den znamená úplně něco jiného a nového. Tělo se navíc čistí a léčí po porodu i po celých 9. měsících transformace. Vlastně takové menstruační období.

I v těhotenství a po porodu můžete žít cyklicky
I v těhotenství a po porodu můžete žít cyklicky

Využij sílu energie Matky Země

V dnešním světě, kde podnikání a osobní rozvoj úzce doprovází technologie a digitální sféra, bychom se někdy měli zastavit a obrátit se zpět k tomu, co je nám odjakživa přirozené
k přírodním vlivům energie. Můžeme je skvěle využít jako zdroj inspirace a podpory ve svém podnikání.

Celý rok má celkem 8 období, z nichž každé přináší jinou energii, a tedy i v podnikání se tyto energie hodí vždy pro něco jiného. Vzhledem k tomu, že se nám blíží jaro a jarní rovnodennost, pojďme si přiblížit něco o současné energii země a jak ji využít ve svém podnikání.

Jarní rovnodennost (19.–21. března)

Rovnodennost představuje okamžik dokonalé rovnováhy a všechny asi víme, že den trvá stejně dlouho jako noc. Oficiálně nám začíná jaro, v přírodě se probouzí život po zimním spánku. Objevuje se první zeleň, rodí se nová mláďata. A všichni vstupujeme do světlé poloviny roku.

Jaro vnáší novou energii i do podnikání. Tedy nastává ideální čas pro začátek práce na svých projektech. Nyní máme z různých nápadů, které nám přes zimu zrály v hlavě, vybrat ty, které přivedeme k životu. Očistíme svůj životní prostor, zbavíme se zbytečností. A také bychom si měly určit záměry na nadcházející měsíce.

S probouzející se energií jsme přirozeně nastavení spíš začínat a růst. Naplánujte si své obchodní i marketingové aktivity. Sestavte si plán na další rok, nebo aktualizujte ten loňský. Nadcházející sezónu si teď dokážete nejlépe představit a na tvorbu strategií a taktik máte i dostatek energie.


Cykličnost je v našem životě velmi důležitá, a to v jakémkoliv období, takže i když menstruační cyklus chybí. Zkrátka nemůžeme fungovat jako stroje a jet 24/7. Vnímání a naslouchání cykličnosti nám dává prostor na růst a odpočinek, které jsou přirozenou součástí i naší krásné přírody.

A pokud se chcete dozvědět více o své ženské cykličnosti, naučit se ji více využívat ve svém životě, nebo případně vyřešit nějaké hormonální bolístky, které vás trápí, nebojte se ozvat. Ráda vám s tím pomůžu!🙋‍♀️

A nezapomeňte se připojit ke komunitě Cyklicky, která vás každý měsíc obohatí o další užitečné tipy pro svůj ženský potenciál!


Zdeňka Svobodová

Vím, že čas, který tu máme je velice omezený, a proto jsem se ho rozhodla žít přesně tak, jak si přeji já. Musela jsem se to však naučit. Své know-how teď učím ženy, které si uvědomují, že mohou mít více, ale dělat pro to méně. Ženský cyklus a já budeme Tvou oporou za cestou splněných snů. 

Chceš se o mně dozvědět více? Zde je můj příběh