Netlač řeku, teče sama.

21.07.2021

     Někdy celý život prahneme po něčem, co nám ale nebylo do vínku dáno, nebo to vší silou získáme, ale pak nás to dělá akorát nešťastnými. Proto jsem si vypůjčila citát „Netlač na řeku, teče sama“. Řeka sama ví kudy má téct, je v takovém flow. A pokud se jí něco nelíbí, změní sama směr, ale nikdo jí nemůže poručit, kudy má téct.

    Hned na začátek vám řeknu příklad z mého života. Možná už to víte, ale pro tento text se to vyplatí zopakovat. Žila jsem 2,5 let v toxickém vztahu, který jsem si způsobila sama. Svého tehdejšího přítele jsem potkala po rozhodnutí, že žádného chlapa nechci, že budu sama, ale v tu ránu se tu objevil krasavec jako vystřižený
z playboye. Takže veškeré mé přísahání na vztah sama se sebou šel do kytek. Já vám nelžu, byl to striptér a pokud znáte film
Bez kalhot, tak vám můžu s klidným srdcem říct, že on byl 100× hezčí. A to byl kámen úrazu. Chtěla jsem s ním mít vztah (řeku jsem teda tlačila proti proudu). Cítila jsem hned na začátku, že tam něco nesedí, ale pořád jsem to opomíjela a nechtěla to vidět. Chtěla jsem řeku natolik přesměrovat, až jsem se v ní sama utopila. Konec byl více bolestivý, než kdybych řeku nechala plout
a svůj vztah s „Armanim“ (mamča pro mé ex-přítele měla vždy super přezdívky) nechala odplout hned na začátku.

Tohle byla má zkušenost, ale vaše může být třeba:

  • Prahnete o vyšší post v práci, který už vám slibují 5 let a vy tomu dáváte celý svůj čas. Nakonec vás přeci jen povýší, ale vás to nedělá vůbec šťastnými, ba naopak.
  • Chcete se stát někým úplně jiným – zhubnout 30 kg, i když k tomu nemáte patřičné predispozice.
  • Stát se mistryní v „plavání“.
  • Tlačíte na váš vztah, aby fungoval, ale on už dávno nefunguje.
  • Snažíte se naplnit potřeby jiných (ne-autentický způsob života).

Každý si určitě dokáže domyslet, kde svou řeku chce zlomit.

Co mám tedy dělat?

Možná jste vy ti šťastlivci a nemáte vůbec problém vztah, či cokoliv jiného, co vám nedělá dobře, ze dne na den ukončit. Ale přeci jen je nás tu víc těch, kteří se budou nějakou dobu trápit, než se rozhodnou udělat další krok.

Ženy, zkuste se zamyslet nad tím, co ve svém životě děláte, protože to chcete dělat. A na druhou stranu co děláte, protože si myslíte, že byste to měly dělat, že se to od vás očekává.

Možná se i ve vás projeví strach ze změny způsobu života. Možná se budete muset vzdát své práce, kariéry, vztahů, přátelství. Ale pokud se v tom necítíte své a víc máte pocit, že vás to obírá o energii, než aby vám to dělalo radost, zbavte se toho! Důležité je si uvědomit, jak se při dané činnosti nebo při komunikaci s dotyčným cítíte. Jestli vám je to příjemné, či nikoliv. Rozhodnout se, co je pro vás a pro vaši řeku nejpřirozenější.

Jak poznám, že tlačím řeku?

Když o něco opravdu usilujete, ale ono se to stále nedaří. Můžete to poznat i tak, že se napojíte na svou intuici. Srovnáte si hodnoty*. Necháte mluvit své tělo, nejen váš rozum. Všimněte si, jak reaguje při určitých činnostech, při mluvení, při prezentaci, při komunikaci s kamarádkou. Tělo vám samo řekne, co mu je příjemné a co nikoliv. Jen ho nesmíte utlačovat. Dokonce můžeme pociťovat, že jediná motivace je strach ze selhání.

Jednoduše řečeno, ať děláme, co děláme, stále se to nedaří a spíš se nám to víc k 💩.

Bod zlomu

Bod zlomu přichází, když se svobodně rozhodneme, že to, co nám nedělá radost, dobrovolně opustíme. Necháme to být. Je to vyšší dívčí se oprostit od toho a nechat to plynout. Nechat věci odejít a neřešit je. Ale jak už známe řeku, pořád teče. A nebojte se, že by vám nepřiplulo něco jiného. 

*Vytvořila jsem pro vás Workshop – Jak na své hodnoty - zcela zdarma, pokud máte zájem, klikněte sem

A pokud byste chtěly vědět, jak je na tom vaše hormonální zdraví, zkuste tento kvíz.

Chcete vědět víc o své ženské cykličnosti a jak ji zařadit do života? Sledujte dál články na našem ženském blogu! Ale jestli v tom pořád nějak tápete a potřebujete to ušít sobě na míru, neváhejte a rezervujte si svůj call!

Ráda vám pomůžu i s jakýmkoliv hormonálním problémem, od zpoždění menstruace přes bolest v podbřišku až po PCOS.


Zdeňka Svobodová

Vím, že čas, který tu máme, je velice omezený, a proto jsem se ho rozhodla žít přesně tak, jak si přeji já. Musela jsem se to však naučit. Své know-how teď učím ženy, které si uvědomují, že mohou mít více, ale dělat pro to méně. Ženský cyklus a já jí budu za cestou snů oporou. 

Chcete se o mně dozvědět více? Zde je můj příběh