Ženská cykličnost a podnikání: Jak proměnit svou přirozenost v podnikatelský úspěch?

10.03.2024

Ženská cykličnost se dá skvěle využít i v oblasti podnikání

Ženská cykličnost představuje naprostou přirozenost každé ženy. Odvíjí se jak na našem těle, tak i v mysli, a tím pádem ovlivňuje všechny oblasti našeho života, včetně toho, když se rozhodneme podnikat.

V tomto článku se podíváme na to, jak využít sílu své ženské cykličnosti v náročném podnikatelském prostředí a jak ji ženy mohou využít pro dosažení udržitelného úspěchu
a láskyplného balancu. 

A to bych nebyla já, kdybych pro vás neměla ještě malý bonus – prozradím vám, jak využít sílu právě začínajícího jara v podnikání.

Žena a podnikání už dávno není něco zvláštního – jen je třeba na to jít chytře
Žena a podnikání už dávno není něco zvláštního – jen je třeba na to jít chytře

Ženská cykličnost a podnikání: Jak to dělat efektivně?

Podnikatelské prostředí bývá často tlačeno zejména do mužského principu (četly jste už o síle ženské energie?)… A to je velká škoda, protože ženám tento rytmus zkrátka nevyhovuje. Stačí však porozumět svému tělu a hned se bude podnikat mnohem lépe. Každá z nás může využít svůj přirozený potenciál k vybudování úžasného podnikání.

Nejhlavnější je podniknout následující 2 kroky:

1. Porozumění ženské cykličnosti

Ženská cykličnost se dělí na 4 fáze, kterými ženy procházejí v průběhu menstruačního cyklu. Dalo by se říct, že v každé z nás se pravidelně co měsíc obměňují takové 4 osůbky a všechny mají své osobité a specifické kouzlo.

Ženský cyklus tvoří menstruační, dynamická, ovulační a premenstruační fáze. Každá z těchto fází má své vlastní charakteristiky, které ovlivňují fyzickou i emocionální pohodu ženy.

Důležité je pochopit a respektovat všechny tyto fáze, které jsou naší součástí. Když jim porozumíme, hned k sobě budeme laskavější a zjistíme, že některé činnosti nám jdou lépe
v dynamické fází, kdežto jiné zase v premenstruační.

Základem je tedy porozumění sobě samé a tomu, jak naše těla fungují. Pak už se dá mnohem lépe propojit kouzlo a síla ženské cykličnosti i do oblasti podnikání.

2. Zapojení ženské cykličnosti do pracovního života

No a druhým zásadním krokem je využití darů ženství a jejich zapojení do pracovního procesu. Všechny podnikatelky, které rozumí a respektují své tělo a cykličnost, mají značnou výhodu. Netlačí totiž na pilu tam, kde to zrovna nejde, ale naplánují si jednotlivé kroky podle svých fází, aby naplno využily jejich (a tedy svůj) potenciál. Zkrátka pracují chytře, produktivně a efektivně, díky čemuž mohou lépe dělat a splňovat podnikatelské kroky.

Samozřejmě vyvstanou situace, kdy to zkrátka nejde a musí se nutně vyřešit něco ve fázi, která
k tomu není úplně ideální. Když se toto ale děje ojediněle a v převážné většině ženy pracují a dělají kroky v souladu se svým cyklem, jejich podnikání i pocit z něj mnohem lépe plyne a vzkvétá.🌹

Tipy na využití ženské cykličnosti v podnikání

1. Dynamická fáze – začínáme

Dynamická fáze, která následuje po menstruaci, představuje ideální období pro zapojení logiky
a soustředěnosti
. Ženy mají plno energie, lépe se učí novým věcem a jsou vytrvalejší fyzicky
i psychicky.

Podnikatelky by mohly využít tuto fázi k začínání nových projektů, inovací a tvořivých strategií.

2. Ovulační fáze – jsme ve společnosti

Ovulační fáze vybízí k větší společenské otevřenosti, empatii a komunikaci. Ženy touží po společnosti, mají v sobě plno emocí a dokážou skvěle podporovat a naslouchat druhým.

Podnikající ženy mohou toto období využít pro sociální aktivity, budování vztahů s kolegy, klienty a partnery i různé týmové spolupráce. V této fázi ženy dokážou i skvěle vyjednávat.

3. Premenstruační fáze – dokončujeme

Premenstruační fáze, která následuje po ovulaci, je obdobím vytrvalosti a realizace cílů. Ženy se začínají více stahovat do sebe, probouzí se v nich kreativita a tvořivost. Mají „originální myšlení“ a dokážou skvěle identifikovat problém a nalézt jeho řešení.

Ženy mohou využít tohoto času k dokončování projektů, plnění cílů a ladění detailů. Jsou nejvíce upřímné, samostatné a mimo jiné v této fázi také dokonale třídí nebo uklízí.

4. Menstruační fáze – reflektujeme

Během menstruace je dobré se trochu stáhnout, ubrat baterky a víc odpočívat. Tělo i hlava si potřebuje odpočinout, ale zase se skvěle probouzí přirozená intuice, opouští nefunkční věci
a hodnotí.

Podnikatelky mohou tuto fázi využít pro nalézání toho, co jim dává smysl (tedy podstaty), zhodnotit si ušlé kroky a případně vyloučit nepotřebné aktivity a jiné věci.

🩷 Tip: Zajímá vás, jak jste na tom momentálně se svým hormonálním zdravím? Určitě vyzkoušejte tento kvíz.

Další užitečné tipy

Respektování potřeb svého těla a mysli: Poslouchání vlastních potřeb vede
k vyváženějšímu životu a efektivnějšímu podnikání. Zkrátka ne vždy jde dělat vše se stejným zápalem. V tom právě skvěle pomůže pochopení své ženské cykličnosti.🤭

Flexibilita v pracovním životě: Některé podnikatelky si většinou mohou dovolit být flexibilní ohledně své pracovní doby. Díky tomu mohou lépe reagovat na své fyzické i emocionální potřeby v průběhu cyklu. Samozřejmě tím nechci říct, že podnikání znamená lážo plážo a milion volného času, tak to určitě není! Ale rozhodně žádné každodenní pracování od rána do noci, jasné?

Edukace o ženské cykličnosti: Je důležité zvýšit povědomí o ženské cykličnosti, aby si byli všichni vědomi, že zkrátka muži fungují jinak, než ženy. Dámy, je to váš business, proto by vaši zaměstnanci měli toto téma znát a brát ohled na potřeby své, ale i jiných. Takový otevřený přístup v pracovním prostředí přispívá k větší efektivitě i vytváření přátelského prostředí pro všechny.

Využití výhod vlastního rytmu: Podnikatelky by měly vnímat svou cykličnost jako sílu a výhodu, nikoli jako omezení. Přizpůsobení pracovních postupů v souladu s vlastním rytmem může vést
k dlouhodobému podnikatelskému úspěchu. Tak se pořád nebičujte za to, že v některé dny nestíháte tolik aktivit. Naplánujte si je na jinou fázi.😉

Využij ženskou cykličnost v podnikání naplno!
Využij ženskou cykličnost v podnikání naplno!

Využij sílu energie Matky Země

V dnešním světě, kde podnikání a osobní rozvoj úzce doprovází technologie a digitální sféra, bychom se někdy měli zastavit a obrátit se zpět k tomu, co je nám odjakživa přirozené
k přírodním vlivům energie. Můžeme je skvěle využít jako zdroj inspirace a podpory ve svém podnikání.

Celý rok má celkem 8 období, z nichž každé přináší jinou energii, a tedy i v podnikání se tyto energie hodí vždy pro něco jiného. Vzhledem k tomu, že se nám blíží jaro a jarní rovnodennost, pojďme si přiblížit něco o současné energii země a jak ji využít ve svém podnikání.

Jarní rovnodennost (19.–21. března)

Rovnodennost představuje okamžik dokonalé rovnováhy a všechny asi víme, že den trvá stejně dlouho jako noc. Oficiálně nám začíná jaro, v přírodě se probouzí život po zimním spánku. Objevuje se první zeleň, rodí se nová mláďata. A všichni vstupujeme do světlé poloviny roku.

Jaro vnáší novou energii i do podnikání. Tedy nastává ideální čas pro začátek práce na svých projektech. Nyní máme z různých nápadů, které nám přes zimu zrály v hlavě, vybrat ty, které přivedeme k životu. Očistíme svůj životní prostor, zbavíme se zbytečností. A také bychom si měly určit záměry na nadcházející měsíce.

S probouzející se energií jsme přirozeně nastavení spíš začínat a růst. Naplánujte si své obchodní i marketingové aktivity. Sestavte si plán na další rok, nebo aktualizujte ten loňský. Nadcházející sezónu si teď dokážete nejlépe představit a na tvorbu strategií a taktik máte i dostatek energie.


Zapojení ženské cykličnosti do podnikání může přinést mnoho výhod pro všechny podnikatelky. Klíčem je respektování vlastních potřeb a využívání své síly během fází i v rámci podnikání. Ženská cykličnost představuje silný nástroj pro dosažení udržitelného a vyváženého podnikatelského života. A když do toho budeme naslouchat i přírodě, máme téměř vyhráno.

A pokud se chcete dozvědět více o své ženské cykličnosti, naučit se ji více využívat ve svém životě (nejen v podnikání), nebo případně vyřešit nějaké hormonální bolístky, které vás trápí, nebojte se ozvat. Ráda vám s tím pomůžu!🙋‍♀️

A nezapomeňte se připojit ke komunitě Cyklicky, která vás každý měsíc obohatí o další užitečné tipy pro svůj ženský potenciál!

Zdroje: SSRN, Forbes


Zdeňka Svobodová

Vím, že čas, který tu máme je velice omezený, a proto jsem se ho rozhodla žít přesně tak, jak si přeji já. Musela jsem se to však naučit. Své know-how teď učím ženy, které si uvědomují, že mohou mít více, ale dělat pro to méně. Ženský cyklus a já budeme Tvou oporou za cestou splněných snů. 

Chceš se o mně dozvědět více? Zde je můj příběh