Vánoce v pohodě a v lásce k sobě

24.12.2023

Láska k sobě je důležitá po celý rok, nejen během Vánoc

Dneska máme Štědrý den! Konečně jsou tady Vánoce, jupíí! Už se těšíte, co najdete pod stromečkem? 🎄

Takže nejprve vám milé ženy chci popřát to nejkrásnější prožití svátků. Nastal čas zpomalit a rozjímat, takže si tento zasloužený odpočinek užijte naplno a bez stresu nebo nějakých výčitek (ať už z jídla, nicnedělání nebo čehokoliv jiného).

Když se ale zamyslíme, co se bude dít za týden, je mi jasné, že pro mnoho lidí návrat zpátky do každodenní běžné rutiny po svátcích znamená velmi náročný úkol s nesmyslnými cíli a tedy šíleným (a zbytečným) nátlakem na sebe. To vede akorát tak k brzkému vyhoření.

Proto si v tomto článku řekneme pár rad a zkušeností, jak se po vánočních a novoročních oslavách v pohodě vrátit zpátky do všedního života a nepřijít o svou zaslouženě zrelaxovanou mysl a také hormonální zdraví! 

Láska k sobě je klíčová na začátku i po celý rok
Láska k sobě je klíčová na začátku i po celý rok

Buďte k sobě laskavější

Laskavost k sobě samé je klíčová pro celkový pocit pohody a štěstí. Když po sobě budete chtít samé náročné šílenosti, tlačit na sebe a nastavovat si nekonečný seznam nesplnitelných předsevzetí, akorát se z toho zhroutíte a stejně nic nenaplníte. Díky tomu budete akorát tak nešťastné, smutné a zklamané samy ze sebe. A to si přece žádná z vás nepřeje, no ne?

Já vím ženy, je to těžké! Teď týden pojedete v úplně jiném módu, možná budete víc odpočívat, méně se hýbat, nepracovat, mít úplně jiný jídelníček... Vše si v poklidu dovolíte, ale jakmile to skončí, naskočí v hlavě červená kontrolka plná výčitek, protože jste upustily uzdu ze svého režimu a třeba „nemakaly tak, jak byste měly“. 

To je ovšem naprostá pitomost! Kdo říká, že musíte stále jet na 200 % a nikdy si neodpočinout? Pokud nasloucháte svému tělu a zajímáte se o ženskou cykličnost, je vám jasné, že to nejde ani každý měsíc během roku. Taková menstruační fáze sama od sebe vybízí k odpočinku, a když to svému tělu v tomto období cyklu dopřejete, jste mnohem efektivnější a spokojenější všude
v živote
.

Takže takto berte i toto sváteční období (přece jen je zima a tak či tak bychom v zimě měly více zpomalit!). Buďte k sobě laskavé, opravdu si Vánoce užijte bez výčitek, neboť si ho náležitě zasloužíte. A k té laskavosti patří i ten start do nového roku, který rozhodně nepřepalte! Naopak využijte ho chytře. 

Dejte si reálná předsevzetí

Místo tradičních novoročních předsevzetí si zkuste nastavit spíše pozitivní záměry pro následující rok. Zaměřte se na to, jak chcete žít a jakým způsobem se chcete chovat k samy 
k sobě. 

Naslouchejte své ženské cykličnosti, řešte svá traumata, která vás blokují, zdokonalujte se
v oblastech, kde cítíte potřebu, nebo uzdravte své (nejen) hormonální problémy, jež vás trápí.
S tím vám mimo jiné
moc ráda pomůžu!

Místo nesmyslných předsevzetí, jako například zhubnout 20 kilo za půl roku, se třeba zkuste podívat na své stravovací návyky. Jezte dostatečně, vyváženě a kvalitně. Opravdu se zaměřte na složení a kvalitu svého jídelníčku. Jakmile toto dáte do pořádku, samy uvidíte, že ta přebytečná kila půjdou dolů samy.

Pokud vás trápí psychické zdraví, určitě ho řešte s kvalitním terapeutem! To, co se děje uvnitř nás, ovlivňuje vše, co se děje navenek. Proto péče o svou psychiku a léčení svých starých traumat a zranění je naprosto důležité, protože psychická pohoda je základ! Já sama bych vám mohla povídat!

Zrekapitulujte si svůj rok 

Ohlédnutí se za končícím rokem vám může neskutečně pomoci pořádně si uvědomit, co vše jste dokázaly!  Navíc s blížícím se koncem roku je přirozené podívat se za minulými měsíci, ve kterých jste čelily plno výzvám, dosáhly nemála úspěchů a nezapomenutelných okamžiků. 

Bez ohledu na to, jak byl váš rok pestrý, nyní nastal čas se podívat a ocenit za své úspěchy. Díky tomu vykročíte do nového roku s větší odvahou, odhodláním a nadějí. 

Nemějte však strach čelit výzvám, které vás třeba čekají nebo víte, že se jim nevyhnete. Každá překážka je příležitost k růstu. Možná jste v minulém roce čelily něčemu nečekanému, ale vaše odvaha vás posílila a lépe připravila na další nové výzvy v následujícím roce. 


Naslouchejte svému tělu a emocím

Život moderní ženy je plný dynamiky, nároků a různorodých emocí. V této vřavě je někdy až umění umět naslouchat svým emocím a tělu, což ovšem vede k hlubšímu pochopení sebe sama
a k naplněnějšímu životu. Přináším vám motivující přístup, jak se propojit se svými emocemi
a tělem a využít jejich sílu. 

Někdy se domníváme, že některé emoce jsou „špatné“. Tak to ale ve skutečnosti není. I ty méně příjemné emoce nám jen něco vypovídají o tom, co se děje uvnitř nás. Naše reakce na právě dějící se situace nám mají ukázat, kde máme (nebo naopak nemáme) své hranice.

Emoce jsou průvodci vaším životem. Nebojte se projevit své vlastní emoce a zkoumejte, co vám přinášejí za zprávu. Představují váš vnitřní kompas, který vám ukazuje, co je pro vás důležité.

Vnímejte signály svého těla. Tělo k vám neustále promlouvá, a proto byste mu měly naslouchat. Vnímejte signály, které vám posílá. Zpozorovaly jste knedlík v krku při konkrétní situaci? Nebo úlevu v břiše, když se rozhodnete správně? Tělo vám nepřestává sdělovat informace, pokud jste ochotny mu naslouchat.

Tip: Pokud vás více zajímá práce se svými emočními a tělesnými reakcemi, které často souvisí
s naším dětstvím, moc doporučuji si přečíst knížku
Hlubinná přestrukturace

Buďte vděčné

Pravidelně se zastavte a přemýšlejte o tom, za co jste vděčné. Uvědomování si vděčnosti posílí pozitivní pohled na svůj život. Najednou v každodenním světle uvidíte tolik maličkostí, za které můžete být ve svém životě vděčné.

Skvělým nástrojem pro projevování vděčnosti je psaní si jich. K tomu perfektně poslouží třeba tento Deník vděčnosti od GoodWays, který vám dá dokonalý prostor na chvíli zastavení, přemítání a ocenění svých drobných okamžiků činících váš život zajímavým. 


Milovat sebe a mít se na 1. místě
Milovat sebe a mít se na 1. místě

Další tipy pro lepší start do nového roku

1. Ranní rituály lásky: Započněte své ráno s rituálem, který vám přináší radost a úsměv do nového dne. Může se jednat o meditaci, cvičení či krátké sebereflexní psaní. Někdy stačí ale jen klidné ráno s dobrou a plnohodnotnou snídaní!

2. Aktivní self-care: Přidejte do svého života pravidelnou dávku self-care. Buďte laskavá ke svému tělu a mysli, a proto se pravidelně opečovávejte. Různé relaxace, horká vana nebo oblíbená kniha – záleží čistě na vás.

3. Odpouštějte a jděte dál: Nepromarňujte svůj čas a energii na viny z minulosti. Odpusťte si chyby své i jiných a posuňte se vpřed s otevřeným srdcem.

4. Začněte nový koníček: Najděte si novou zálibu nebo aktivitu, která vás naplňuje radostí. Tím si dopřejete čas pro sebe a odreagujete se od každodenní rutiny.

5. Naučte se říkat „NE“: Učte se stanovovat si své zdravé hranice. Není nutné přijímat všechno, co vám život přináší. Umění říkat „ne“ je klíčové pro vaši životní pohodu.

6. Budujte svou podporu: Obklopte se lidmi, kteří vás podporují a inspirují. Sdílejte své cíle
s ostatními a vytvořte si síť, která vám pomůže dosáhnout toho, co si přejete.

7. Mějte měsíční „self-love“ cíle: Každý měsíc si stanovte malé cíle spojené s laskavostí k sobě samé. Může to být odpočinek, osobní rozvoj nebo malá, jednoduchá radost každý den.


Vstup do nového roku může znamenat nejenom čas pro nové začátky, ale také pro nový přístup
k sobě samé. Pro mnoho žen být laskavější k sobě značí cestu k vlastnímu štěstí a naplnění.  

V rámci Ženské cykličnosti nastávají také nové změny, které vám mohou předat mnoho dobrého do života! Trochu se mění koncept Cyklicky – tato komunita žen bude nyní za dostupnější cenu
a 2× měsíčně zde budou vycházet podcasty, z nichž jeden představuje rozhovor o určitým odborníkem na danou problematiku a jeden bude o mně. Věřím, že vám tento koncept přinese spoustu obohacení do života.


Zdeňka Svobodová

Vím, že čas, který tu máme je velice omezený, a proto jsem se ho rozhodla žít přesně tak, jak si přeji já. Musela jsem se to však naučit. Své know-how teď učím ženy, které si uvědomují, že mohou mít více, ale dělat pro to méně. Ženský cyklus a já budeme Tvou oporou za cestou splněných snů. 

Chceš se o mně dozvědět více? Zde je můj příběh