Jak hacknout svůj denní plán?

18.08.2021

Znám milion způsobů, jak zlepšit svůj den, abych byla efektivní, abych si za svým cílem došla rychleji a mohla se pustit do dalšího cíle, ale jaký je vlastně ten nejlepší a jak ho vybrat?

Četla jsem už spoustu knih, byla na mnoha seminářích, jak na produktivitu, jak se vyhnout prokrastinaci, ale přesto jsem necítila, že by má produktivita byla lepší. Jelikož jsem nic nedokázala naplno využít a pořád jsem lítala od jedné radě k druhé, chci s vámi sdílet, u čeho jsem nakonec zůstala a co mi vyhovuje ze všeho nejvíce. Možná už to znáte nebo vám to vyhovovat nebude, ale třeba s tím začnete taky. Jak se to dozvíte? Že si článek přečtete.

Jak jsem začala a jak to skončilo?

Všichni určitě známe plán TO DO LIST, může pro nás fungovat do té doby, dokud nám plány na To Do listu nezačnou lézt krkem a vrhne nás do kolečka prokrastinace. Jelikož přeceníme své síly a úkoly na den nás zahltí. Z pomyšlení, co nás ještě v daný den čeká, je nám šoufl. Takže svůj slavný TO DO list šoupneme do šuplíku a raději si pustíme netflix – takzvaná paralýza úkolů. 

Je důležité si uvědomit, co za daný den chceme stihnout, ale zase buďme realisté. Pokud si na papír napíšeme 10 věcí, kdy každé splnění jednoho úkolu trvá jednu hodinu, zabere nám tento TO DO list 10 hodin. Máme kapacitu 10 hodin? Pokud ano, super. Dále vystává další otázka – je to udržitelné? Jak bude znít odpověď asi všichni víme – NE

Proto To do list využívám, ale jen na 3 zásadní úkoly, které za ten den chci udělat a pak týdenní, který si připravuji vždy v neděli s rozpisem, co chci za týden stihnout, a ten pak prokládám do denního TO DO listu.

Jako ve škole.

Super, tak v plánu na dnešní den mám 3 hlavní úkoly, ale co teď s tím?

Další systém, který jsem testovala pár měsíců a už jsem vychytala všechny mouchy je klasický školní rozvrh. Používám na to klasickou nástěnnou tabuli. Jak to vypadá? Mám rozepsané bloky, co a kdy se v jakém bloku učím, dělám, cvičím. 

Chápu, že to teď možná bude znít divně, ale nechte mě to vysvětlit.

Tím, že si napíšu, že od 8 do 10 hodin se učím angličtinu, má hned několik pozitivních faktorů:

 • Tvořím návyk.
 • Nepodlehnu prokrastinaci, protože vím, co mám v danou hodinu dělat.
 • Posouvám se k cíli s měřitelnými výsledky.
 • Nebudu mít potřebu se zahlcovat více úkoly, jelikož vím, že už v danou dobu nic jiného, než na angličtinu čas mít nebudu.
 • Plná soustředěnost.

Blok by neměl být delší než 90 minut!

Pojďme si určité body rozepsat:

 • Tvoření návyku – Tak to je nám asi jasné. Mozek má rád, když si vytváříme návyky. Šetříme si tím neocortex a lépe se k práci namotivujeme.
 • Časový úsek – Jelikož si naplánuji že od 8 do 10 mám aj, tak vím, kolik času mi zbývá z mého dne a kolik věcí ještě za den stihnu. Tím, že vím, že danou aktivitu stihnu a na zbytek aktivit mám patřičný čas, nejsem pod stresem a více si cvičení užiji.
 • Výsledky – Pokud využijete plánování s týdenním přehledem, na konci týdne vidíte, co jste stihli a tělem vám projede pocit uspokojení. Stává se, že pokud si své aktivity nezaznamenáme (a ještě z nich nemáme návyk, např. 3× týdně do fitka), nemusíme si na konci týdne vzpomenout, kolik jsme toho zvládli, a to je podle mého názoru velká škoda. Buďme na sebe spíše vlídní a pochvalme se a tento seznam nám s tím rád pomůže.
 • Více úkolů – Jak jsem psala při TO DO listu, my jako lidé máme spíše potřebu se přeceňovat – například daný úkol nám zabere jen hodinku, ale většinou nám úkol zabere o něco déle. Proto doporučuji, jestli si na danou aktivitu chcete vyčlenit jen 20 minut, násobte to 1,5 nebo 2 (z 20 min to bude 30 nebo 40 min). Lepší mít časovou rezervu, než být pod časovým tlakem.
 • Soustředěnost – Tohle je asi na časovém bloku to nejlepší (pro mě). Vím, že teď potřebuji hodinu psát článek. Vypnu všechny notifikace a plně se soustředím. Tudíž moje soustředěnost jede na plné obrátky a já svůj čas využívám efektivněji. Víte, že pokud vás při práci něco vyruší, trvá cca 20 minut, než se začnete znovu plně soustředit?
 • 90 min – Mysl se dokáže naplno soustředit 90 minut. Po této době soustředěnost klesá a váš čas nevyužíváte efektivněji. Proto si na každou vaši akci vyčleňte na max. 90 minut.

⭐ Něco navíc: Pokud je jeden váš blok zaměřený převážně na přemýšlení, učení a psychiku, váš další blok by měl být zaměřený na fyzickou část (=> cvičení, meditace, práce). Zároveň pokud máte blok s cvičením, neposlouchejte u toho žádné naučné věci, opravdu dejte mozku oddychnout on vám to v dalším bloku vrátí. (Tohle mi trvalo asi nejdéle =D.)

Život ale není podle tabulky

Abychom tomu dali nějaký závěr. Tento systém používám jen v pracovní týdnu, a to od 8 do 16 a pak mám volno. Víkendy nechávám neplánované, pouze jen pokud se mi chce anebo mě tlačí čas, tak měním svůj systém, ale to se stává jen zřídka. Proto prosím – také to tak berte.

Jelikož jsem koučka, tak chci svůj čas využít nejefektivněji, a proto jsem si našla tento systém. Věřím, že vy máte taky svůj, který vám naplno vyhovuje. Jelikož plýtvání časem si nemůže dovolit ani ten nejbohatší člověk na světě, tak si to nemůžeme dovolit ani my. Ale přesto vás chci požádat, abyste i přes své každodenní plnění cílů měli i čas jen tak na přemýšlení a nic nedělání. Meditace je k této činnosti velice vhodná – zde mám článek.

PS: Pokud víte, že váš čas chcete využít naplno a začít si plnit své sny, ale nevíte, jak to co nejefektivněji vložit do svého života, určitě se neváhejte na mě obrátit. Ráda vám s nejideálnější cestou za cílem pomohu a prozradím vám samozřejmě hlubší tajemství.

 


Zdeňka Svobodová 

Vím, že čas, který tu máme, je velice omezený, a proto jsem se ho rozhodla žít přesně tak, jak si přeji já. Musela jsem se to však naučit. Své know-how teď učím ženy, které si uvědomují, že mohou mít více, ale dělat pro to méně. Ženský cyklus a já jim budu za cestou snů oporou. 

Chcete se o mně dozvědět více? Zde je můj příběh