Proč mám poslouchat svůj ženský cyklus?

18.08.2021

Už jste určitě několikrát slyšely, že „ženy nevědí, co chtějí“, že?

Ale určitě vám nikdo neprozradil, že je to kvůli ženskému cyklu. Taky jak by vám to mohl někdo říct, když se to nikde neučí a slovo menstruace bere spíše jako sprosté slovo.

Když jsem přemýšlela o své dráze koučky, chtěla jsem být hlavně autentická
a pomáhat. Téma cykličnost mi spadlo do klína i s odpověďmi na mé problémy –
bolestivá menstruace, pocity úzkosti, nechutenství, bolest hlavy, nálady jako na kolotoči. Myslela jsem si, že je se mnou něco špatně a že potřebuji doktory. Jediné, co jsem potřebovala, bylo pochopit svůj cyklus. Od té doby, kdy si svůj cyklus měřím
a zapisuji, se všechny
problémy vyřešily a já se teď zaměřuji především na to, jak ho efektivněji využít.

Proto si myslím, že i VY byste mohly znát svá měsíční cyklická tajemství.

V dnešním článku, to vezmu hodně po povrchu, ale v dalších článcích půjdeme více hlouběji.

Co je vlastně cykličnost?

Ženský cyklus se mění v podobě 23–35 dní. Počítáme ho podle prvního dne menstruace. A hned od něj se nám začínají měnit nálady. Rozhodnutí, které učiníme například 9. den bude možná o něco jinačí než den následující. Zde asi pramení, to známe rčení „ženy nevědí, co chtějí“. Proto malé doporučení, pokud chcete vymalovat, rozhodněte se pro barvu jeden den a druhý den už nekoukejte na jiné možnosti, spíš si potvrďte vaše rozhodnutí z předešlého dne.

Zároveň jsou naše cykly v rámci 4týdenních cyklů (1 měsíc). Jak dlouho takový cyklus trvá je většinou dané tím, jak moc se žena zná. Takové ty 2 profláklé jsou menstruační doba a ovulační doba. Ale máme tu další dva, a to jsou ta méně známá – dynamická a nemile proslulá premenstruační fáze (PMS).

❤️ Tip: Otestujte si, jak je na tom vaše hormonální zdraví! Vyzkoušejte tento kvíz.

K čemu mi tohle ale bude dobré vědět?

Určitě je základ se znát. Aspoň to, kdy máme menstruaci a kdy ovulaci, už kvůli početí je dobré to vědět.

„Fajn, ale dítě nechci!“

Další důvod je ten, že každá naše fáze nám přináší jiné možnosti. Stáváme se efektivnější, žijeme více naplno, užíváme si lepšího sexu, máme lepší náladu, jsme sebevědomé, dokážeme lépe prodat naši nabídku (ať je to v práci či doma, když se rozhoduje, kam chceme na dovolenou), jsme atraktivnější a mnoho dalšího.

„Dobře, tak tohle už mi zní mnohem lépe!“

Jak to ale mám začít vnímat?

Tak ze všeho nejdříve bych si začala psát své pocity ke každému dni. Následně bych si poznamenávala, co chci měřit (kdy jsem efektivnější, kdy jsem více unavená, kdy nemám problém s výměnou názorů atd.) Začít se naciťovat na své ženské energie.

Tímto bych chtěla otevřít vstup do světa cykličnosti.

V dalších týdnech se postupně budeme vracet k jednotlivým fázím, přeci jen jsem koučka na ženství, takže ani jiná témata u mě očekávat nemůžete.

PS: Dámy, pokud víte, že byste se chtěly na téma ženství zaměřit hlouběji, ráda vám s vaší cestou pomohu a prozradím vám hlubší tajemství. 

Ráda vám pomůžu i s jakýmkoliv hormonálním problémem (už jste si dělaly kvíz?), od zpoždění menstruace přes bolest v podbřišku až po PCOS.


Zdeňka Svobodová 

Vím, že čas, který tu máme, je velice omezený, a proto jsem se ho rozhodla žít přesně tak, jak si přeji já. Musela jsem se to však naučit. Své know-how teď učím ženy, které si uvědomují, že mohou mít více, ale dělat pro to méně. Ženský cyklus a já jim budu za cestou snů oporou. 

Chcete se o mně dozvědět více? Zde je můj příběh