PROGESTERON A PROGESTIN: Proč neznamenají to samé?

30.06.2024

Pár slov o progestinu a progesteronu...

O progesteronu a progestinu koluje mnoho zmatků a mnoho informací. I když tyto pojmy mohou znít podobně a také se často zaměňují, existuje mezi nimi zásadní rozdíl, který má vliv na ženské hormonální zdraví. Mnoho žen si však stále myslí, že se jedná vlastně o to samé, ale opak je pravdou. 

Určitě je vám jasné, že něco přirozeného nikdy nemůže nahradit něco umělého. Tak jaký je tedy mezi těmito hormony rozdíl? Dámy dovolte, dnes vám vše vysvětlím a hezky si tuto problematiku rozebereme.

Progesteron a progestiny značí ženské hormony, ovšem jen jeden z nich je pro nás ten nejlepší
Progesteron a progestiny značí ženské hormony, ovšem jen jeden z nich je pro nás ten nejlepší

Co je progesteron a progestiny?

Asi je vám všem jasné, že progesteron a progestiny představují hormony, které hrají klíčovou roli v ženském hormonálním systému. Nejprve si je stručně představíme:

Progesteron

O progesteronu jste již jistě slyšely. Jedná se o přirozeně se vyskytující hormon produkovaný žlutým tělískem během druhé poloviny cyklu, tedy v luteální fázi. Jeho hlavními funkcemi jsou příprava dělohy na přijetí oplodněného vajíčka a podpora raného těhotenství.

Funkce progesteronu zahrnují:

 1. Zahušťování děložní sliznice: Progesteron způsobuje zahuštění děložní sliznice, což poskytuje vhodné prostředí pro přijetí oplozeného vajíčka.

 2. Podpora těhotenství: Pokud dojde k oplodnění vajíčka, progesteron podporuje udržení těhotenství tím, že zabraňuje kontrakcím dělohy a udržuje děložní hrdlo uzavřené.

 3. Regulace menstruačního cyklu: Progesteron společně s estrogenem reguluje menstruační cyklus tak, že ovlivňuje uvolňování vajíčka (ovulaci) a následný průběh menstruace.

Progestiny

Progestiny značí syntetické hormony, které napodobují účinky progesteronu v těle. Používají se v různých formách hormonální antikoncepce, jako jsou pilulky, náplasti, injekce nebo nitroděložní tělíska.

Funkce progestinů zahrnují:

 1. Potlačení ovulace: Progestiny potlačují uvolňování vajíčka z vaječníku (ovulaci), což je hlavní mechanismus, jakým brání těhotenství.

 2. Zahušťování děložní sliznice: Podobně jako progesteron i progestiny mohou zahušťovat děložní sliznici, což snižuje pravděpodobnost implantace oplodněného vajíčka.

 3. Změny v cervikálním hlenu: Progestiny mohou způsobit zahuštění cervikálního hlenu, což ztěžuje pronikání spermií do dělohy.

Takže teď už je jasné, že syntetické progestiny (a progestageny) nejsou totéž jako ✨progesteron✨, který vaše tělo vytváří přirozeně prostřednictvím ovulačních cyklů.

Sledování svého cyklu vám pomůže odhalit, zda máte problémy s nízkým progesteronem
Sledování svého cyklu vám pomůže odhalit, zda máte problémy s nízkým progesteronem

Progestin vs Progesteron

Co mají progestin a progesteron společné?

 • Oba zahušťují cervikální hlen (zabraňují spermiím dostat se do vaší dělohy).

 • Oba mají tendenci snižovat chuť na sex (mimochodem estrogen a testosteron dělají
  v přirozeném cyklu opak💃🏻).

Věci, které progestin a progesteron nemají společné:

🌷 Děložní výstelka. Zatímco oba hormony mění děložní výstelku (endometrium), dělají to různými způsoby:

 • Progestin dramaticky ztenčuje výstelku, takže se embryo nemůže úspěšně implantovat. To je také důvod, proč mnoho žen přestane dostávat menstruaci s hormonální antikoncepcí nebo má slabší menstruaci či problémy se špiněním.

 • Progesteron tlumí růstovou aktivitu estrogenu na sliznici a pomáhá připravit ji na těhotenství.

🤕 Migrény a bolesti hlavy jsou u progestinů velkým problémem. Progesteron má naopak ochranný účinek na mozek a snižuje zánět.

🧠 Když už mluvíme o mozku, studie ukazují, že mnoho progestinů se pojí s úzkostí a zvýšeným rizikem deprese a sebevražd. Progesteron má naopak uklidňující účinek na mozek a podporuje zdravé naladění.

🤱🏽 Zdraví prsou. Citlivost prsou a dokonce riziko rakoviny prsu stoupá s užíváním progestinů. Progesteron naopak podporuje zdraví prsou.

🏋️Progestiny, jako je levonorgestrel, jsou ve skutečnosti chemicky podobné androgenním hormonům (jako testosteron), zatímco progesteron má antiandrogenní účinek.

Jak můžete vidět, progesteron je nedílnou součástí toho, abyste se jako cyklická žena cítila dobře! Progestin? Tam už takový účinek nespatříte.

‼️ DŮLEŽITÉ: Jedná se pouze o informační článek. Pokud v současné době užíváte progestin a cítíte se skvěle, nenabádám vás, abyste přestaly. Toto jsou pouze fakta, která vám pomohou učinit informovanější rozhodnutí o hormonech nebo lécích, které užíváte.

Rozdíl mezi progesteronem a progestinem
Rozdíl mezi progesteronem a progestinem

A co bioidentická suplementace progesteronu?

Bioidentická suplementace progesteronu představuje léčebnou metodu, která spočívá v užívání progesteronu vytvořeného tak, aby byl biologicky identický s progesteronem přirozeně produkovaným ženským tělem. Tento typ progesteronu se vyrábí zpravidla z rostlinných zdrojů, jako je yam nebo sója, a je strukturně identický s progesteronem produkovaným lidským tělem.

Bioidentický progesteron se může podávat různými způsoby, včetně orálního podání (pilulky), krémy, gely, náplastmi nebo intradermálních injekcí. Cílem této suplementace je navýšit hladiny progesteronu v těle ženy, což může být užitečné při léčbě různých stavů spojených s hormonální nerovnováhou.

🩷 Tip: Zajímá vás, jak jste na tom momentálně se svým hormonálním zdravím? Určitě vyzkoušejte tento kvíz.

Zaprvé, pokud máte (nebo máte podezření na) nízký progesteron, opravdu věřím, že musíte
v první řadě pracovat na zlepšení určitých faktorů pro jeho zvýšení, jako je
strava, stav střev, zdraví jater, míra stresu a hladina cukru v krvi. A s tím vším Ti mohu pomoci 🙌!

Bioidentická suplementace je pak až dalším krokem, nikoli prvním krokem.

Díky tomu je bioidentický progesteron užitečný a často předepisovaný pro perimenopauzální symptomy, PMDD, PCOS, migrény, endometriózu, adenomyózu a amenoreu.

Zde je několik základních pokynů, které je třeba zvážit, pokud uvažujete o použití progesteronu:

Progesteron byste neměly užívat:

 • Pokud jste se nechaly otestovat a výsledky neprokázaly, že je po ovulaci nízký.

 • Když se ve vaší luteální fázi nevyskytují příznaky spojené s nízkým progesteronem, například krátká luteální fáze.

 • Jestli se u vás nevyskytnou příznaky související s menstruací, jako je silné krvácení, dlouhá menstruace nebo špinění delší než 3 dny před menstruací.

Progesteron by měl být vždy užíván cyklicky, tedy po ovulaci. Jinak by jeho doplnění mohlo zabránit ovulaci.

Pokud nespolupracujete s lékařem a tedy nemáte smíšený orální mikronizovaný progesteron*, obecně se doporučuje vyzkoušet lokální progesteron v olejové bázi, vaginální čípek nebo krém.

Je důležité vědět, že progesteronový krém může vést k nahromadění progesteronu v tkáních, což může způsobit přetížení progesteronem. Mějte na paměti, že příznaky nízkého progesteronu se podobají příznakům jeho vysoké hladiny, kterou téměř vždy způsobuje suplementace (v dnešní době se totiž častěji vyskytuje přemíra estrogenů). Ty zahrnují:

 • zvýšená náladovost a depresivní pocity,

 • přibývání na váze,

 • zadržování vody,

 • nadýmání,

 • snížená chuť na sex.

Jestli tedy suplementujete a zaznamenáváte nárůst příznaků, může se jednat o součást problému. Možná ho užíváte příliš mnoho, a pak se progesteron může nahromadit ve vašich tkáních, nebo dokonce nemusíte mít nízký progesteron.

Vždy se doporučuje začít velmi nízko na 5 nebo 10 miligramech a postupně navyšovat, dokud neucítíte pozitivní účinky progesteronu.

Mějte také na paměti, že progesteron stimuluje estrogenové receptory, takže můžete zaznamenat některé příznaky estrogenové dominance, jako je citlivost prsou, když s progesteronem začnete.

Upozornění: Klientkám vždy doporučuji, aby si nechaly bioidentické hormony řádně otestovat
a předepsat od odborníka, kdykoli je to možné. Kdybys potřebovala s něčím víc poradit nebo pomoci, určitě mě kontaktuj 🙋‍♀️ !

*Smíšený orální mikronizovaný progesteron je léčivý přípravek obsahující mikronizovanou formu progesteronu, který se podává ústy (orálně). Mikronizace se používá k výrobě léků, které mají menší částice progesteronu, což umožňuje lepší vstřebávání tělem.

Tento typ progesteronu je často nazýván „smíšeným“, protože může obsahovat kombinaci různých forem progesteronu, jako je přírodní progesteron izolovaný z rostlinných zdrojů (například yam) a syntetické progestiny.


Přirozená cykličnost je v našem životě velmi důležitá, a proto bychom se měly snažit, aby naše tělo bylo v pořádku a zvládlo produkovat svůj přirozený progesteron v dostatečné míře. Každá přece chceme být zdravá, a to za nás nějaká syntetická náplast neudělá. Nehledě na to, když chce žena třeba přirozeně otěhotnět.

A nezapomeňte se připojit ke komunitě Cyklicky, která vás každý měsíc obohatí o další užitečné tipy pro svůj ženský potenciál! Mnoho rozhovorů s odborníky na různá zdravotní a ženská témata, ale i mé osobní zkušenosti a znalosti – to vše si určitě nenechte ujít!


Zdeňka Svobodová

Vím, že čas, který tu máme je velice omezený, a proto jsem se ho rozhodla žít přesně tak, jak si přeji já. Musela jsem se to však naučit. Své know-how teď učím ženy, které si uvědomují, že mohou mít více, ale dělat pro to méně. Ženský cyklus a já budeme Tvou oporou za cestou splněných snů. 

Chceš se o mně dozvědět více? Zde je můj příběh