Ovulace: Jak poznam sve plodne dny?

16.06.2024

Víš, kdy jsi plodná?

Pokud už nějakou dobu sledujete svůj cyklus, mělo by se jednat o snadnou otázku, ale většina žen vlastně vůbec netuší, které dny jejich cyklu jsou plodné. A spoléhají na automatické vypočítání ovulace z aplikace v telefonu (ohh, noo! 🫣).

Také mnoho žen věří, že jsou plodné po celý svůj cyklus (kvůli naprostému nedostatku informací o ženském cyklu v našem vzdělávacím systému!).

Milé dámy, tohle opravdu není pravda! 

Nejsme plodné každý den!

A nebojte, dá se docela jednoduše zjistit, které dny vašeho cyklu patří do plodného období.

Výzkumy nám říkají, že plodné okno trvá cca 6 dní – 5 dní před ovulací a poté samotný ovulační den. Děje se tak z toho důvodu, že náš cervikální hlen dokáže někdy udržet spermie naživu až 5 dní v našem reprodukčním traktu a ovulace trvá pouze 1 den v každém cyklu.

Vlastně jen muži jsou plodní neustále! Jakmile dosáhnou puberty, tvoří spermie každý den po zbytek svého života. Ale zase mají omezenou reprodukční životnost, která obvykle začíná kolem 13 let a trvá až do dosažení věku 50–55 let.


Žena není plodná po celý cyklus, má jen své určité plodné dny
Žena není plodná po celý cyklus, má jen své určité plodné dny

Jak poznat své plodné dny?

Pokud se budeme bavit jen o pozorování signálů svého těla, podle sledování cervikálního hlenu poznáte, kdy jste plodné.

Ve zdravém cyklu produkujete cervikální hlen několik dní před ovulací. Vypadá buď jako krémově bílé mléko na ruce, nebo jako syrové vaječné bílky.

Existuje řada způsobů, jak pozorovat svůj hlen:

✅ Metoda utírání (utírání, když jdete na záchod a dávání přitom pozor na to, co na toaletním papíru vidíte).

✅ Interní kontroly (pomocí zasunutí prstů, kdy zjistíte, jak je na tom váš čípek).

✅ Změny na spodním prádle (hojný cervikální hlen mnohdy zůstává i na spodním prádle).

✅ Pozorování pocitu vlhka (na spodním prádle, když procházíte různými fázemi cyklu).

✅  Symptotermální metoda (kdy si měříte každý den bazální teplotu) 

Pokud vám příliš nejde pozorovat cervikální hlen, můžete přidat kontrolu polohy děložního hrdla, která vám pomůže identifikovat vaše plodné dny. Mnoho žen využívá i ovulační testy, ty ale moc nedoporučuji, protože nemusí být vždy úplně přesné.

Po několika cyklech, kdy budete věnovat pozornost svému cervikálnímu hlenu, byste měly být schopné na základě svých poznatků rozpoznat, kdy jste plodné. Měly byste také umět přesně určit ovulaci – zvláště pokud do této techniky přidáte denní měření bazální tělesné teploty!

Existuje studie, která měřila, jak efektivně může sledování cervikálního hlenu identifikovat plodné okno. Ženy, které se naučily a pečlivě pozorovaly změny svého hlenu během cyklu, měly výrazně vyšší pravděpodobnost otěhotnění, když si na své plodné dny načasovaly milování
s partnerem.

Vědci došli k závěru, že cervikální hlen představuje lepšího ukazatele plodnosti ve srovnání
s jinými možnostmi (jako třeba ovulační testy)!

Sledování svého cyklu vám pomůže odhalit své plodné dny
Sledování svého cyklu vám pomůže odhalit své plodné dny

Který typ cervikálního hlenu je plodný?

Zkuste si nejprve samy odpovědět na tuto otázku. Myslíte, že je plodný hlen krémový, pleťový typ cervikálního hlenu nebo ten čirý připomínající syrový vaječný bílek?

Správná odpověď zní, že ani jeden typ cervikálního hlenu není víc „úrodnější“ než ten druhý. Oba jsou plodné!

Když jste v předovulační fázi, váš děložní čípek produkuje hlen v reakci na rostoucí hladiny estrogenu. Ať už je váš hlen průhledný a tažný nebo krémový, může dojít k otěhotnění, jestli máte v těchto dnech pohlavní styk. Vzhledem k tomu nemůžeme cervikální hlen považovat za více či méně plodný, když se blížíte k ovulaci.

Většina žen by přirozeně předpokládala, že syrový, vaječný bílek (vrcholový) typ hlenu je nejúrodnější. Pokud se snažíte otěhotnět, stále byste měly věnovat pozornost svým vrcholným dnům hlenu, protože vám to pomáhá správně načasovat milování. Vrcholový hlen představuje optimální čas pro početí, ale to neznamená, že je plodnější.

Proč je vrchol hlenu optimální pro početí?

Vrcholový hlen je produkován v největším množství, když se vaše hladiny estrogenu nacházejí na nejvyšší úrovni. Jinými slovy, věnování pozornosti maximálnímu hlenu vám pomůže načasovat pohlavní styk blíž k ovulaci.

Vrcholový hlen má příznivé vlastnosti pro spermie (rychlý transport spermií a odfiltrování nekvalitních spermií) ve větším množství. Avšak jak již bylo řečeno, spermie mohou přežít až 5 dní, a to právě v obou zmíněných typech cervikálního hlenu.

V jedné studii se zjistilo, že ženy, které načasovaly sex na základě pozorování hlenu, měly větší úspěch v otěhotnění, než ty, které používaly ovulační testovací proužky!

Znám mnoho žen, a dokonce mezi ně patří i některé mé klientky, které úspěšně otěhotněly, když měly pohlavní styk v den krémového hlenu v jejich plodném okně.

A proto by se cervikální hlen nikdy neměl považovat za více či méně plodný! To je zvláště důležité, když praktikujete toto pozorování své plodnosti podle hlenu, abyste se vyhnuly těhotenství.

🩷 Tip: Zajímá vás, jak jste na tom momentálně se svým hormonálním zdravím? Určitě vyzkoušejte tento kvíz.

Cervikální hlen se během cyklu mění
Cervikální hlen se během cyklu mění

Sledujete si své cykly?

Pokud ano, pravděpodobně jste zjistily, jak transformativní to pro vás může být.

Mnoho žen začíná mapovat své cykly, když se snaží o dítě, nebo když mají špatnou zkušenost
s
hormonální antikoncepcí – ale sledování svého cyklu je mnohem víc, než jen o plánování otěhotnět či se jeho vyhnutí!

Jestli žena bojuje s problémy s krevním cukrem, hormonální nerovnováhou, nízkým progesteronem, závažným PMS, problémy s plodností, se štítnou žlázou či střevními potížemi nebo jinými zdravotními stavy, mohou se očekávat poruchy menstruačního cyklu anebo jeho abnormality.

A proto se hodí sledovat své cykly. Výzva však spočívá v pochopení toho, jak číst a interpretovat, co se děje v menstruačních cyklech, a to právě prostřednictvím mapování.

Taky se může stát, že i když už nějakou dobu sledujete své vlastní cykly, možná se v tom ještě tolik neorientujete. Nebo máte právě nějaký z výše zmíněných problémů, a proto jsou vaše cykly jiné či neobvyklé. Od nepravidelných změn cervikálního hlenu a krvácení nebo špinění uprostřed cyklu až po vynechání menstruace a nízké teploty v luteální fázi – to vše dokáže pěkně pomotat hlavu.

V tomto případě vám moc ráda pomůžu 🙋‍♀️ – nebojte se mě kontaktovat, společně se na to mrkneme a přijdeme vašemu problému na kloub. Ve spolupráci se mnou získáte:

  • Naučíte se mapovat a pozorovat své plodné příznaky.

  • Přesně interpretujete normální a abnormální vzorce všech 3 hlavních plodných znaků (cervikální hlen, bazální tělesná teplota a poloha děložního hrdla).

  • Získáte znalosti ohledně přirozené formy antikoncepce (metoda STM), která vás bude stát minimální náklady.

  • Metoda STM vám mimo jiné pomůže s plánováním těhotenství.

  • Přijdete na příčinu své hormonální nerovnováhy a prozradím vám účinné kroky, jak ji vyřešit.

  • Podíváme se na váš celkový zdravotní (fyzický i psychický) stav.

  • A dozvíte se mnoho dalších užitečných informací pro vaše celkově lepší zdraví.


Cykličnost je v našem životě velmi důležitá a sledování svého cyklu a plodných dnů nám může velmi usnadnit život, ať už plánujeme otěhotnět, nebo naopak.

A nezapomeňte se připojit ke komunitě Cyklicky, která vás každý měsíc obohatí o další užitečné tipy pro svůj ženský potenciál!


Zdeňka Svobodová

Vím, že čas, který tu máme je velice omezený, a proto jsem se ho rozhodla žít přesně tak, jak si přeji já. Musela jsem se to však naučit. Své know-how teď učím ženy, které si uvědomují, že mohou mít více, ale dělat pro to méně. Ženský cyklus a já budeme Tvou oporou za cestou splněných snů. 

Chceš se o mně dozvědět více? Zde je můj příběh